Den pro vyškovského dobrovolníka

Vše, co uděláte navíc, se vám vrátí. Mnohonásobně…

Kateřina, obchodní zástupce stavební spořitelny; Radka, realitní makléřka; Tereza, studentka střední pedagogické školy; Růžena a František, manželé, senioři… Co tyto lidi spojuje? Dobrovolnictví!

O dobrovolnictví mluvíme v případě, když člověk věnuje dobrovolně jiným čas a úsilí a nežádá za to žádnou finanční náhradu. Častým typem dobrovolnictví je zapojení se do činnosti neziskové organizace.

Knihovna Karla Dvořáčka ve spolupráci s neziskovými organizacemi Adra, Diogenes, Charita, IQ Roma servis a Piafa pořádá jako vyvrcholení dlouhodobé výstavy Vivat volunteer v pondělí 7. listopadu 2016 společnou prezentaci, besedu a promítání filmů pod názvem Den pro vyškovského dobrovolníka. Otevřený a přátelský prostor knihovny poskytujeme těmto organizacím především proto, aby mohly co nejširšímu okruhu návštěvníků představit svou činnost a získat nové dobrovolníky.

Organizace se představují:

Adra

Karty šustí, pleskají o stůl a oba se bavíme, hrajeme s úsměvem na rtech a s vnitřním pocitem štěstí. Ten, cítím já, dobrovolnice, týden co týden chodící za panem K. A vidím ho i na panu K., protože se mu vždycky rozzáří oči, když přijdu, když vytáhne balíček karet a začne míchat. Je najednou uvolněnější, sem tam prohodí žert či zajímavou vzpomínku. Karty hrajeme každý týden, ale vlastně je jedno, jestli hrajeme Žolíky, Prší nebo Kanastu … jde právě o ten pocit sounáležitosti, vytvoření dobré nálady a sdílení radosti ze života.

Pan K. mi říká, že mu do jeho bytu vnáším svět. Ptá se mne na to, co dělám v práci, a i když kroutí nechápavě hlavou, co to vlastně v těch počítačích hledám, je rád, že mu rozšiřuju jeho obzory.

A pak vypráví zas on, vzpomíná a hledá souvislosti v dávno zasunutých úryvcích svého života. A při oživování vzpomínek, ožívá i on …

Více příběhů

 

Diogenes

Muži, tak často opomíjená skupina, která mnohdy řeší skutečnost, jak vyplnit svůj volný čas (nejen) v důchodovém věku. V rámci připravovaného cyklu budou mít možnost seznámit se s různými druhy koníčků při besedách, které budou probíhat v prostorách nově vznikajícího „Gentleman clubu“.  Jde o prostory umožňující pravidelné setkávání těch, kteří nemají možnost vzájemného sdílení mužských témat. První úspěšné setkání mělo téma „Lov, divočáci a guláš.“

Diogenovy novinky

Babičko, povídej

 

Charita 

Každý člověk potřebuje být nějak činný – stejně i lidé s postižením, senioři – právě ti mohou chodit do Centra denních služeb, kde jim nabízíme různé činnosti: tvoření, procházky, motorické cvičení, rozvoj myšlení či paměti atd. Lidé se zde setkávají a volí si spolu s pracovníky náplň a aktivity dne. Proč je zde potřeba dobrovolník? Pro nové podněty,  pro nové kontakty a vztahy,  pro možnosti individuální podpory a péče.

Dobrovolníky uvítáme i v rámci dalších aktivit Charity, např. při manuálních činnostech na zbudování Charitní zahrady duševního zdraví, v půjčovně kompenzačních pomůcek atd.

Hledáme tyto dobrovolníky


IQ Roma servis

„O Íkvéčku jsem se dozvěděla úplnou náhodou při hledání práce. Napadlo mě, že by bylo fajn pomoci někomu, kdo nemá takové podmínky jako já, a doučování v IQRS mi přišlo jako super nápad. Zkušenost s první klientkou nebyla úplně nejlepší, žádné doučovací setkání se vlastně ani nekonalo, ale o to větší radost mi dělala Růža, která mi byla přidělena následně. Doučko pro mě nebylo jen splněním si nějakých povinností, ale činnost, která mě těšila, kde byly vidět výsledky a která navíc byla užitečná i pro toho druhého… Není nic lepšího, než když po náročném dni v práci, kde máte dojem, že vaši snahu nikdo neocení, přiběhne vysmátá slečna a radostně oznamuje, že díky minulému doučku se jí podařilo opět si zlepšit známku! Postupem času se z nás staly kamarádky, občas zajdeme do kavárny, drbeme o chlapech a ostatních trablích. No řekněte, není to paráda?“ Alžběta

Další příběhy


Piafa

„Dobrovolníkem jsem v Piafě od roku 2009. V současné době studuji Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně a dobrovolnictví v Piafě mi obrovskou měrou pomáhá při zvládání učiva, jelikož studuji obor, který se týká sociální práce, pomoci handicapovaným, péči o osoby se znevýhodněním atd. Všechny tyto činnosti jsem mohla prakticky vidět i v Piafě.

Piafa mě taktéž prostřednictvím dobrovolnictví naučila spoustě praktických věcí, co se týká přístupu k lidem, kteří potřebují moji pomoc, a v neposlední řadě jsem díky ní získala řadu velmi užitečných kontaktů.“ Lucie

Další příběhy

plakat