S Hrabalem na Vyškovské pivo aneb Odhalené tajemství jevíčské věže

20140328_hrabal_07

Vážně, především však zcela nevážně, bylo 28. 4. v knihovně připomenuto sté výročí narození velkého vypravěče a milovníka piv Bohumila Hrabala.

Literární happening začal četbou úžasné zprávy Járy Cimrmana nedávno objevené v Britské knihovně a zaslané do KKD. Pořad připravil náš kolega VR, dokument (viz příloha 1) a úryvky z díla spisovatele přečetla JW, vědecké pojednání o BH přednesl další knihovník EB (viz příloha 2).

Poučné putování městem začalo na místním hřbitově, kde se některým účastníkům tak zalíbilo, že se zde počali zabývat myšlenkou, zda se ještě vyplatí odtud odcházet. Touha po oblíbeném vyškovském moku však nakonec zvítězila. Sympozium vyvrcholilo přednesem aktuálních Hrabalových textů přímo v Pivovarské pivnici. Virtuální přítomnost spisovatel, který si sem na chvíli odskočil z Hráze Věčnosti, byla zřejmá.

O pouhý měsíc dříve odhalili naši polští přátelé z městečka Minsk Mazowiecki, které se nachází kousek od Varšavy, současně tedy i nedaleko Wyszkówa, pamětní deska s nápisem Český spisovatel Bohumil Hrabal na tomto místě pravděpodobně nikdy nebyl.

Inteligentním čtenářům určitě neuniklo, že oslavy kulatého výročí těmito akcemi na naší planetě nepochybně kulminovaly.

PS: Čtenářům ze vzdálenějších míst se omlouváme, že mnoho osobností či reálií z Vyškovska bude pro ně bohužel neznámých, tedy i nesrozumitelných.

Příloha č. 1

Příloha č. 2

Fotogalerie


S Hrabalem na Vyškovské pivo