„Zahájení“ aneb Repete po deseti letech

IMG_8019

Od zprovoznění nově rekonstruované budovy vyškovské knihovny uplynulo v těchto dnech již deset let. Neuvěřitelné! Stalo se tak 1. září 2003, kdy za značného zájmu vyškovské veřejnosti, tří tehdejších ministrů a četných představitelů města i kraje proběhlo nejdříve slavnostní otevření opravené budovy bývalé školy na moderní městskou knihovnu a ZUŠ. Následujícího dne byly obě instituce předány občanům města, aby si stovky nejen Vyškovanů mohly v organizovaných skupinách prohlédnout nové kulturní prostory.

Právě tento okamžik mělo připomenout po deseti letech malé shromáždění knihovníků i uživatelů knihovny, vesměs pamětníků oné události. Jednalo se tedy o opětovné zopakování někdejšího zahájení – odtud i název akce. Účastníci se podobně jako tehdy sešli nejdříve před budovou, potom následovala reminiscenční prohlídka současné knihovny – samozřejmě s upozorněním na změny, které se během uplynulého desetiletí udály. Na závěr se všichni shromáždili ve společenském sále, kde měli možnost zhlédnout filmový dokument s příznačným názvem Rekonstrukce budovy Nádražní 4 ve Vyškově.

Bylo to pozoruhodné ohlédnutí za historií této stavby (mimochodem s výjimkou radnice nejmohutnější a nejstarší v historickém centru), a to od jejího vzniku v roce 1874, přes dlouhé období, kdy sloužila školním účelům (ponejvíc jako obecná škola), až po její uzavření na počátku devadesátých let a konečně i nákladnou a důkladnou rekonstrukcí, která způsobila její proměnu v kulturní dominantu našeho města.

Na okolnosti kolem hledání nové budovy pro knihovnu zavzpomínal tehdejší přednosta okresního úřadu ing. Ivo Bárek, současný senátor a dlouholetý zastupitel města. Následovala zdravice tehdejšího místostarosty Mgr. Luboše Kadlece; zatímco bývalý starosta města dr. Petr Hájek se musel pro pracovní vytížení omluvit.

Slavnostního příležitost využil prof. dr. Ivo Dorovský, DrSc., aby knihovně předal pamětní list a medaili za intenzivní spolupráci se Společností přátel jižních Slovanů v ČR v posledních letech, která vyvrcholila nedávnou návštěvou makedonského ambasadora při vernisáži výstavy k příchodu řeckých a makedonských dětí do tehdejšího Československa.

Návštěvníkům byly během besedy v sále k dispozici kroniky a fotoalba z bohaté kulturní činnosti knihovny. K připomenutí tohoto výročí se knihovna ještě na podzim vrátí výstavou, která uplynulé desetiletí více přiblíží.

Autorka fotografií: Jitka Wohlgemuthová, Vyškovský zpravodaj

 

Fotogalerie


Repete