Vyškovský cedník 2020 - známe vítěze!

Událost se konala 14.9.2021 15:00 - 16:00 ve velkém sále.

V úterý 14. 9. 2021 se v sále Knihovny Karla Dvořáčka konalo slavnostní předání cen vítězům literární soutěže Vyškovský cedník 2020. Vzhledem k protiepidemickým opatřením se setkání soutěžících konalo s půlročním zpožděním, přesto se sešli téměř všichni ocenění. 

Práce krátce okomentovala předsedkyně poroty Mgr. Libuše Procházková. Ceny, které věnoval Klub přátel KKD, spolek a Komunitní nadace pro umění, vědění a civilizaci Tři brány pak předali Mgr. Libuše Procházková, vedoucí Klubu, Martina Wagnerová, výkonná ředitelka Nadace, Mgr. Pavel Klvač, ředitel KKD a Mgr. Sylva Cidlinská, členka poroty.

Výsledky a sborník oceněných prací najdete na konci článku.

 

1. dubna 2021

Právě uzavřený ročník Literární soutěže Vyškovský cedník vykázal dosud nejnižší účast ve své historii. Trochu nás to překvapilo. V době, kdy jsou školy uzavřeny, kdy jsou utlumeny nejrůznější volnočasové aktivity, bychom očekávali, že se právě  naopak zvýší počet těch, kteří pocítí potřebu se „vypsat“ ze zážitků a pocitů, jimiž jsou obklopeni. Nestalo se tak. A my jsme si uvědomili, jak pozitivně ovlivňují účast dětí a mládeže učitelé základních a středních škol, především vyučující češtiny. Povzbuzují své žáky a studenty, inspirují, sledují jejich literární pokusy. Jsme přesvědčeni, že právě distanční výuka, která vyloučila přímý kontakt učitelů a žáků, byla příčinou tak nízké účasti. Podporuje to i fakt, že slabá účast se projevila především v 1. a 2. kategorii, zatímco ve 3. kategorii byla účast obvyklá. Proto je na místě poděkovat učitelům za to, jakým způsobem vyhledávají mezi svými žáky talenty a povzbuzují je k literární tvorbě.

Jak rčení praví, „každé zlo je po něco dobré“. Lze konstatovat, že všechny příspěvky roku 2020 byly na velmi dobré úrovni, ve všech případech se jednalo o zdařilé pokusy o vytvoření povídky. Vyplývá to ze skutečnosti, že soutěž obeslali ti, kteří píší nejen pro účast v soutěži, nýbrž z vnitřní potřeby. Nebylo lehké určit pořadí. Nakonec bylo rozhodnuto, ale ráda bych ujistila všechny, kteří tentokrát nedosáhli na vítězství, že i jejich práce stály za pozornost.

Věřme společně, že nadcházející ročník proběhne v optimálnější situaci, že se vše „vrátí do starých kolejí“ a literární soutěž Vyškovský cedník objeví řadu nových literárních talentů.

Mgr. Libuše Procházková, předsedkyně odboné poroty

 

Výsledky Literární soutěže Vyškovský cedník 2020

I. kategorie – téma Zvláštní den
Hodnocena jedna práce.
Za povídku Výkřik do tmy získává Gabriela Zouharová Účastnický list

II. kategorie – téma Zkusím to i já
Hodnoceno 8 prací.
1. místo Tereza Ferziková, Vždycky to má cenu
2. místo Klára Klocová, Přátelství pro jednoho
3. místo Hana Števková, Umění odpouštět

III. kategorie – téma Když dojdou peníze
Hodnoceno 5 prací
1. místo Klára Gottwaldová, L. P. 2020
Dana Procházková, Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě
2. místo n e u d ě l e n o
3. místo Zdeňka Blechová, Je to na houby

Všem oceněným blahopřejeme!

Slavnostní vyhodnocení s předáním cen za účasti výherců, poroty a vyhlašovatelů se uskuteční, jakmile to vládní protiepidemická opatření umožní. 

Sborník oceněných prací ke stažení v pdf.