S kočárkem do knihovny aneb Koncentrační cvičení není žádné mučení

Je tady opět první středa v měsíci, která se tradičně vyznačuje nejen polední zkouškou sirén, ale také setkáním maminek na rodičovské dovolené ve vyškovské knihovně. Jako obvykle s dětmi dováděly knihovnice a maminky se mohly věnovat „svému“ tématu.

Tentokrát si maminky povídaly spolu s trenérkou paměti a členkou České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging Zdeňkou Adlerovou o tom, jak docílit či zlepšit schopnost soustředění u dětí. Ty bývají neposedné, u ničeho dlouho nevydrží, střídají aktivity rychle za sebou. V takovém případě není třeba hned navštěvovat lékaře a bát se syndromu ADHD (hyperaktivita s poruchou pozornosti) či dokonce LMD (lehká mozková dysfunkce). Stačí se dítěti více – a vhodně – věnovat.

Život v dřívějších dobách plynul klidněji, rovnoměrněji, zážitků a podnětů bylo méně. Děti tím byly více vedeny ke klidu, trpělivosti, soustředění. Výchova se opírala o kázeň, životní styl vyžadoval zodpovědnost dětí, jejich pravidelné povinnosti a činnosti byly často nezbytné pro chod rodiny. Současný životní styl nás „zásobuje“ přemírou různých podnětů a informací, život je rychlejší, zážitky se často střídají. Pozornost a soustředění jsou touto dynamikou okolního prostředí ovlivněné.

Maminky se na besedě dověděly, že „zbraně proti rychlému životu“ jsou jednoduché a dostupné a problémům se soustředěním lze „hravě“ čelit .

Příští setkání se koná ve středu 6. března 2013 v 10 hod. na téma aromaterapie.

Fotogalerie