Projekt “Bookstart – S knížkou do života“ v našich rodinách zdomácněl

Dětští psychologové a neurologové, pedagogové i logopedi stále častěji zdůrazňují, že intenzivní slovní komunikace a čtení (předčítání) dětem již od kojeneckého věku vede u nich později k lepší gramotnosti a větší představivosti i bohatší slovní zásobě. Pokud se tedy s dětmi hodně mluví a čte již v průběhu prvních tří let jejich života, kdy se jejich řečové centrum intenzivně rozvíjí, děti dříve mluví, čtou i píší, jsou lepšími čtenáři a později i studenty. Vyhnou se tak eventuálním problémům s vnímáním a chápáním mluveného slova či potížím s vyjadřováním, které může způsobovat nahrazování verbální (slovní) komunikace komunikací vizuální (obrázky, filmy, televize, tablety…).

Děti sice v raném věku nemluví, ale velmi intenzivně a jakoby „mimochodem“ se učí spoustu věcí. Pokud tedy nejmenším dětem hodně čtete a povídáte si s nimi, připravujete jim jednoznačně lepší start do života.

A právě k tomu nabízí Knihovna Karla Dvořáčka k registraci dítěte sadu S knížkou do života pro nejmenší. Je v ní knížka pro děťátko, trochu čtení pro rodiče a další užitečné dárky. Ani děti ve věku 4 – 6 let nepřijdou zkrátka. Také pro ně máme „boostartovou sadu“ s knihou, hrou, komiksem a seznamem literatury v batůžku. Obě sady poskytujeme dětem zdarma díky finanční podpoře spolku Klub přátel KKD.

Za pět let jsme do projektu S knížkou do života přihlásili 300 dětí. Z toho si 170 dětí, resp. jejich rodiče, v roce 2023 půjčilo knihy – leporela, pohádky, příběhy pro děti, hry z Lekotéky* a knihy i časopisy s rodinnou tématikou: výchova a zdraví, kuchařky, chov domácích zvířat, pěstování zeleniny apod. Část rodin se účastnilo našich akcí – Hrátky s Večerníčkem, S kočárkem do knihovny, Hrajeme si s Bee-boty, Den pro dětskou knihu.

Ve spolupráci s MAS OPZ+ jsme na podzim připravili novou aktivitu „Kavárnu pro rodiče“ – prostor ke sdílení aktuálních témat výchovy dětí. Diskusi vedla andragog, kouč a psychologická poradkyně Mgr. Katarína Krahulová, PhDr. a rodiče si zde mohli vyměnit zkušenosti, rady, metody i kontakty, které jim ve výchově pomáhají. Bohužel se tento formát nesetkal se zájmem. O to víc nás potěšilo, že další akce pořádaná ve spolupráci s MAS OPZ+ Den pro rodinu, měla mezi návštěvníky knihovny velký úspěch.

Letošní Březen měsíc čtenářů má podtitul S knížkou do života – životem s knihou. Proto jsme v tomto měsíci připravili pro rodiny s malými dětmi nejen tradiční akce (Večerníček, Bee-boty), ale také divadelní hrátky pro děti od 3 let. Experimentálně zařazujeme jeden „Den bez mobilu“, protože „Světová zdravotnická organizace vydala doporučení, podle kterého by děti do jednoho roku neměly mít přístup k chytrým telefonům nebo tabletům a do pěti let věku by s nimi denně neměly trávit víc než hodinu. Přesto se chytré telefony a tablety dostávají do ručiček i velmi malým dětem včetně batolat.“ (Zdroj) Tento „Den“ bychom rádi opakovali častěji.

Čtení je příjemná záliba, která nás doprovází po celý život a kterou můžeme sdílet se svými blízkými. Rodiče mají mnoho možností, jak číst svým dětem a jak ukazuje už šestý rok trvající projekt S knížkou do života, číst dětem můžeme od jejich narození.

*Lekotéka – půjčovna edukačních her a hraček. Tyto pomůcky slouží k rozvíjení jemné motoriky, jazykových dovedností, zrakového, prostorového a hmatového vnímání, rozlišování barev a tvarů, pomáhají zlepšovat postřeh, logické myšlení a další dovednosti. Lekotéku každý rok doplňujeme zejména díky finanční podpoře Nadace Tři brány Vyškov. Seznam her k vypůjčení zde.

Fotogalerie


Bookstart 2024