23. dubna - Světový den knihy - podpořte svou knihovnu!

Také letos si v naší knihovně připomeneme Světový den knihy a autorských práv. 

Světový den knihy a autorských práv (anglicky World Book and Copyright Day) je mezinárodní akce, věnovaná literatuře (knihám, čtení atd.) a psanému slovu a také právům autorů, kterou každoročně 23. dubna, v den sv. Jiří, organizuje světová organizace UNESCO.

Zároveň jde o symbolické datum v den výročí úmrtí spisovatelů Miguela de Cervantese a Williama Shakespeara.

Poprvé byl tento den slaven v roce 1995; původní nápad pochází ze španělského Katalánska, kde se 23. dubna slaví svátek sv. Jiří, spojený s darováním růže každému člověku, jenž si v tento den koupí knihu.

Letos si v tento den nemůžete v knihkupectví koupit knihu, ale můžete si "koupit celou knihovnu"! Prosím, podpořte svou knihovnu a prodlužte si svůj čtenářský průkaz / přihlaste se nově do KKD.
Dvaceti čtenářům, kteří zaplatí roční registrační poplatek v pátek 23. dubna 2021 v knihovně, darujeme růži. Růže věnovala Ing. Helena Zelená z Květinové síně Athena, Masarykovo nám. 25, Vyškov. Děkujeme!

Kdy jste si naposledy přečetli knížku nebo nějaký podstatný článek? Čtete každý den většinou jen tweety, statusy na Facebooku nebo návod na přípravu vaší ovesné kaše? Pokud jste jedním z lidí, kteří nemají ve zvyku pravidelně číst, možná o dost přicházíte: čtení má mnoho přínosů. Mimo jiné:

Mentální stimulace
Studie ukazují, že mentální stimulace může zpomalit (nebo možná i předejít) Alzheimerově nemoci a demenci, protože udržuje mozek aktivní a zabraňuje ztrátě jeho energie. Jako každý jiný sval v těle potřebuje mozek procvičovat, aby zůstal silný a zdravý. Skládání puzzle a hraní her jako třeba šachy mají na kognitivní stimulaci také dobrý vliv.

Snížení stresu
Nehledě na to, kolik zažíváte stresu v práci, ve svém osobním životě nebo v mnoha dalších životních situacích, vše zmizí při čtení skvělého příběhu, který vás vtáhne. Dobře napsaný román vás přenese do jiného světa, zatímco zajímavý článek vás rozptýlí a pomůže vám soustředit se na přítomnost. To vám pomůže se uvolnit a dostat ze sebe napětí.

Znalosti
Všechno, co čtete, vám přináší nové informace a nikdy nevíte, kdy se budou hodit. Čím více víte, tím lépe jste vybaveni na případné výzvy, které vás potkají. Navíc je zde podnět k zamyšlení: pokud se kdykoliv ocitnete v potížích, pamatujte si, že i když můžete ztratit všechno – práci, majetek, peníze nebo dokonce zdraví – nikdy nemůžete přijít o znalosti.

(Zdroj)

Roční poplatek můžete uhradit osobně v knihovně, nebo kdykoli bezhotovostním převodem na účet 7736731/0100, do zprávy pro příjemce napište své jméno a číslo čtenářského průkazu (pod čárovým kódem).

Ceník služeb KKD Vyškov.

Děkujeme Vám za Vaši přízeň.