Zuzana Piussi - výjimečná příležitost

Událost se konala 5.11.2019 16:30 - 18:00 ve velkém sále.

Promítání nového dokumentárního filmu UKRADENÝ STÁT a následná beseda s jeho autorkou, slovenskou režisérkou a dokumentaristkou Zuzanou Piussi. Pořádáme ve spolupráci s Městským kulturním střediskem, Klubem přátel KKD v rámci oslav 100. výročí vyhlášení zákona o knihovnách, za finanční podpory Ministerstva Kultury ČR a Města Vyškov.

UKRADENÝ STÁT
SR / ČR / 2019 / 79 min.
Dokumentární film / přístupný od 15 let
Česká premiéra:
7. 11. 2019
Režie: Zuzana Piussi / Kamera: Miro Remo / Střih: Šimon Špidla / Dramaturgie: Vít Janeček
Producenti: Maroš Berák (Ultrafilm) / Vít Janeček (D1film)
Podpora: Film vzniknul s podporou Audiovizuálného fondu (SK) a téměř 300 lidí v crowdfundingu
FB filmu 

Logline: Dramatické vyprávění o novém typu společenského zřízení, v němž tradiční státní struktury nahrazuje mafie s oligarchii. A o tom, jak udělat, že se o tom veřejnost nic nedozví. Slovensko 30 let od listopadu 1989 a současně realita blíže té naší, než se nám může zdát...

O filmu: Kauza Gorila představovala průlom v moderních dějinách Slovenska. Díra do zdi konspiračního bytu, ve kterém se scházely špičky politiky a oligarchie, znamenala zároveň díru do fasády demokratického státu a vládnutí. Přispěla nakonec k pádu slovenské vlády, ale vynesla k vládě zpět Roberta Fica, ačkoli byl také významným aktérem těchto aktivit.

Tuto periodu reflektoval film Zuzany Piussi Od Fica do Fica (2012), u něhož došlo k zákazu uvedení v již již dohodnutých slovenských multiplexech ale na internetu jej shlédlo několik set tisíc diváků. Ukradený stát začal vznikat jako ohlédnutí za aktéry právě tohoto filmu. Krátce po začátku natáčení došlo k zavraždění investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové a natáčení nabralo jiný směr – stejně jako celý spoelčenský vývoj. Ve filmu vystupují právníci, blogeři, novináři, bezpečnostní experti a (ex?)agenti zpravodajských služeb. Výsledný tvar je nejen dramatickým příběhem zákulisí této kauzy, ale především reflektuje mechanismy ovlivňování státu i veřejného mínění prostřednictvím kompromitujících materiálů, utajování nebo naopak poskytování určitých informací v určitý čas tak, aby se ustálil narativ, který většina lidí akceptuje jako skutečnost ...

Film výrazné filmařky Zuzany Piussi, která se ve své tvorbě zaměřuje na důležité společenské témata (Na Slovensku Nemoc třetí moci, Od Fica do Fica, Křehká Identita, Těžká volba, v ČR Český Alláh, Selský rozum či Univerzity a svoboda – poslední dva spolu s Vítem Janečkem).

Demonstrace All for Jan

Demonstrace "All for Jan"

 

Slovenská novinářka Monika Tódová

 

Filosof Václav Němec

 

Pohřeb Jána Kuciaka

Oficiální plakát