Výsledky dotazníkového šetření, díl pátý, závěrečný

Tento výzkum nebyl zaměřen na knižní fond, přesto jsme několik připomínek zaznamenali a zde jsou reakce vedoucích Oddělení zpracování fondu a Služeb.

1. Když je třeba hororová kniha, napsat od kolika je let
Knihovna má samostatná oddělení podle věku čtenářů – oddělení pro děti a mládež (3. podlaží) a oddělení pro dospělé (2. podlaží), které mohou navštěvovat čtenáři od 15 let věku. Knihy obecně bývají tedy rozdělovány podle věkových kategorií do těchto jednotlivých oddělení. Pokud si není čtenář jistý, naši knihovníci s výběrem knih vhodných pro daný věk rádi pomohou.

2. Objednat PEVNOST
Časopis Pevnost byl naší knihovně poskytován vydavatelstvím jako dar v letech 2006 – 2014  zdarma. Vzhledem k projevenému zájmu ze strany čtenářů jsme se rozhodli objednat tento časopis od ledna 2018 na dobu jednoho roku. Podle množství výpůjček a čtenosti periodika může být tato doba v budoucnu prodloužena.

3. Novinky dodávat rychleji, stejně tak nemít nějaké tituly jen v e-verzi
Každý týden ve středu přijíždějí prodejci s novinkami a my objednáváme. V pátek máme novinky v knihovně.  Dodávku musíme zkontrolovat, předat faktury ekonomce, knihy zaevidovat a zpracovat jak elektronicky (transport záznamů z Národní knihovny), tak fyzicky – orazítkovat, oštítkovat, obalit. Snažíme se, aby knihy byly do týdne vyexpedovány, bohužel někdy se expedice pozdrží z důvodu pozdního doručení faktury od dodavatele. Týdně přidáváme cca 80 knih.

Možnost vypůjčit si elektronickou knihu poskytujeme našim čtenářům od listopadu loňského roku. Tato služba je rozšířením naší nabídky knih. Do 31. července 2017 si naši registrovaní čtenáři vypůjčili 285 e- knih. Samozřejmě, že se v e-formě objeví tituly, které „fyzicky“ nemáme, a vzhledem k nedostatku finančních prostředků je ani v budoucnosti nekoupíme. E-knihy se aktualizují v našem katalogu, každou noc a tak každý den přibude několik nových titulů. Ne všechny e-knihy mají i svou fyzickou podobu. Čtenářům nabízíme tzv. Meziknihovní výpůjční službu: knihu jim zapůjčíme v jiné knihovně. Tato služba je zpoplatněna dle Ceníku služeb.

4. Více knih s erotikou
Erotickou literaturu nakupujeme v dostatečném množství. Na tento žánr je vyčleněn speciální regál, který je plný a dokonce i z něj dáváme „očtené“ knihy, jejichž boom již skončil, do skladu. Pokud mají čtenáři zájem o konkrétní tituly, mohou si napsat požadavek (prostřednictvím formuláře, e-mailem, osobně na tištěný formulář v knihovně) a po projednání s Oddělením zpracování fondu knihu můžeme koupit.

 

Máte-li jakákoli přání vztahující se k našim akcím, knihám, on-line katalogu, internetovým prezentacím atd., neváhejte nám je sdělit. Osobně v knihovně, prostřednictvím formuláře „Napište nám“ nebo na e-mail adlerova@kkdvyskov.cz.

4. díl