Vyškovský cedník 2023: známe vítěze

V pondělí 25. března 2024 jsme slavnostně vyhodnotili literární soutěž Vyškovský cedník 2023, jejímiž vyhlašovateli jsou Knihovna Karla Dvořáčka, Klub přátel KKD, spolek a Tři brány, komunitní nadace pro umění, vědění a civilizaci.

Předávání cen a diplomů autorům a autorkám vítězných prací doprovázela hudební vystoupení žákyň ZUŠ Vyškov. Účinkovaly: Iva Vymazalová, Barbora Zemanová, Terezie Ryšávková, Kamila Kubínová a Denisa Růžičková, klavírní doprovod Ivanka Vařejková. Ředitel knihovny Mgr. Pavel Klvač mimo jiné poděkoval přítomných pedagožkám za vedení žáků a studentů k literární činnosti.

Nechce se nám ani věřit, že Vyškovský cedník vstoupil již do svého sedmnáctého ročníku. Adepti literárního řemesla nezaháleli a do soutěže zaslali celkem 32 prací. V první kategorii se sešlo patnáct prací, ve druhé čtrnáct. Několik nadějných textů mladších autorů bohužel překročilo pravidly určený maximální rozsah a ztratilo tak možnost postoupit do užšího výběru. V kategorii určené dospělým porota hodnotila tři práce.

Téma Druhá šance pojali nejmladší soutěžící různě. Hned dva z oceněných nápaditě zpracovali zdánlivě všední motiv vztahů v rodině a projevili schopnost podívat se na svět z jiného úhlu, očima staršího člověka. Zajímavým zpestřením první kategorie byla povídka převedená do rýmů, která od poroty nakonec získala čestné uznání.

Ve druhé kategorii letos porota neurčila medailová místa a nejúspěšnější autory – respektive autorky – ocenila titulem laureát soutěže. Jejich příběhy nebezpečných experimentů dokázaly originálně propojit civilnost a prvek nadpřirozena: ať už nečekaným zestárnutím hlavních hrdinů, nebo neplánovaným zásahem robotického vysavače do průběhu magického rituálu.

Vítězná práce dospělé kategorie byla letos porotcům zřejmá již v prvním kole. Jednoznačně zaujala svým námětem i literární kvalitou.

Mgr. Sylva Cidlinská, předsedkyně odborné poroty

 

Výsledky soutěže:

1. kategorie
1. místo: Karol Képes – Tajemná zkušenost
2. místo: Kateřina Nováková – Zrcátko v zlatém oválu ztrácelo stříbro pomalu
3. místo: Liliana Ondroušková – Štěstí se objeví v momentě, kdy ho nejméně čekáš
Čestné uznání: Jakub Hudec – Pekárna

2. kategorie
Oceněny tři práce, které měly stejný počet bodů.
Autoři získávají titul laureát:
Hana Hvozdovičová – Čarodějnice a černá kočka
Alžběta Benešová – Nespěchej, Anežko
Gabriela Zouharová – Laň
Čestné uznání: Zuzana Zakopalová – Královský kouzelník

3. kategorie
1. místo: Klára Gottwaldová – Tik tak
Čestné uznání: Lukáš Bozděch – Studánka

Sborník oceněných prací v pdf ke stažení

Fotogalerie


Vyškovský cední 2023, vyhodnocení