Vyškovsko má talent: Jan Hanák

Událost se konala 19.1.2022 16:30 - 18:00 ve velkém sále.

Ve středu 19. ledna 2021 pořádáme další besedu z cyklu Vyškovsko má talent. Hostem bude římskokatolický kněz a publicista Jan Hanák.

Jan Hanák (* 20. března 1974, Brno) vystudoval Filozofickou fakultu (obor žurnalistika 1998) a souběžně Teologickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci (obor teologie 2000). Během dalších postgraduálních studií (sociologie) přednášel rozhlasovou tvorbu na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Je knězem brněnské diecéze (vysvěcen roku 2001). Po Znojmě, Křižanově na Moravě, Brně-Zábrdovicích a Boskovicích působí od roku 2010 ve farnosti Bohdalice.

V polovině devadesátých let začínal jako novinář v Českém rozhlasu a Radiu Proglas, kde vedle toho i moderoval. V roce 2003 vyměnil rozhlas za Českou televizi, kde mimo jiné moderoval profilové rozhovory Před půlnocí na ČT24, a protože stále silněji vnímal nutkavou potřebu nezůstávat jen u slov a zavrtat se hlouběji, postupně se proměnil z novináře v dokumentaristu, s čímž se nakonec vrátil i do Českého rozhlasu.

Získal cenu na festivalu Arts&Film Telč 2007 za dokument Oko bez světla se nepotěší a první cenu Prix Bohemia Radio 2016 za dokument Diptych. Zejména v rozhlasu mu říkají obojživelník. Obsahově se ve svých snímcích nevyhne duchovní a hodnotové rovině bytí (tak nějak se to od něj i očekává a on se nebrání), ale zároveň ho velmi zajímají environmentální, sociální a historická témata, což s tím vlastně dosti souvisí.

Lidsky, vztahově, snad i celou duší je mu blízký divadelní prostor, a tak spolupracuje s divadlem Husa na provázku, Národním divadlem Brno, Městským divadlem Zlín. V divadle Husa na provázku moderuje debaty Kabinet Havel a Husa Klub. Snaží se být občansky aktivní, patří například k myšlenkovým tvůrcům brněnské Poutě smíření. Je členem správní rady Nadace Veronica.

Zdroj

Změna programu vyhrazena.