Vyškovsko má talent

Událost se konala 15.9.2022 16:30 - 18:00 ve velkém sále.

Zveme vás na besedu s botanikem, básníkem, klarinetistou, členem sboru Antonína Tučapského, jedním ze zakladatelů divadelního spolku Rosky Brno-město RNDr. Ivanem Novotným.

Na scénu byly dosud uvedeny jeho dvě květinové hry se zpěvy, premiéru třetího opusu prozatím odsunula covidová pandemie. K Ivanovým zálibám patří vedle hry na zobcovou flétnu a klarinet, zpěv ve sboru, v mládí dokonce zvažoval studium hry na klarinet na konzervatoři.

Jeho velkým koníčkem je poezie, které se věnuje aktivně.

Zelenou barvou si namalujem svět
Vstoupíme s pouzdrem plným pastelek
Na chvilku staneme se malíři
Co svoje štětce rozvíří
Na břicho ti namaluju malinu

Budeme mlsat skryti ve stínu

 

Pod pseudonymem Jan Morav napsal sbírky básní Město v duze (1995), Petrocel (2002), Nedělní příběh (2003), Nechte věci, ať se stanou (2011) a Hadí plémě (2015). Pro děti napsal pohádku ve verších o sněžence a jejích přátelích Krtkoviny (2017).

Vyškovan Ivan Novotný právě vydává sbírku povídek „Čertův ocas“. Jeho prozaická prvotina má autobiografický nádech.

Už od dětství má blízko k ekologickým tématům. Dnes se společně se spolkem Zelený Vyškov angažuje v domovském městě při ochraně životního prostředí. I jeho povolání s životním prostředím úzce souvisí. Pracuje jako správce jedné z největších tuzemských sbírek mechorostů na botanickém oddělení Moravského zemského muzeu v Brně.