Vyškovské děti se vydaly s Krtečkem do kosmu

V pondělí 16. května 2011 ve 14:56 SELČ odstartoval z mysu Canaveral na svou poslední vesmírnou misi Raketoplán Endeavour STS-134. Na jeho palubě se právě teď nachází i Krteček- slavná česká pohádková postava výtvarníka a spisovatelele Zdeňka Milera. Ve svém osobním balíčku jej na svou misi vzal americký astronaut Andrew Feustel, jehož manželka má české kořeny – její maminka se narodila v Brně.

V pondělí 30. května se ve vyškovské knihovně setkaly děti ze ZŠ Nádražní 4, ZŠ Na Vyhlídce a ZŠ Moravské Prusy s Milanem Halouskem z České kosmické kanceláře a Pavlem Suchanem z Astronomického ústavu AV ČR. Oba odborníci je seznámili nejen s touto misí, ale také s životem na vesmírné stanici vůbec a představili dětem i skutečná zvířátka, která do kosmu letěla nejen před Krtkem, ale před lidskou posádkou vůbec.

Samozřejmě nechybělo promítnutí oblíbené pohádky Krtek a raketa z roku 1965.

Téma besedy děti velmi zaujalo, což dokazovala spousta dotazů, které směřovaly k přítomných expertům: kolik stojí výlet do kosmu, kam chodí astronauti na záchod, jak jedí, může letět raketoplán do Slunce, jak tam ta stanice drží, …

Chcete-li se i vy dovědět více o Krtečkově misi, navštivte stránky velvyslanectví USA v Praze Do kosmu s krtkem.

Fotogalerie ze dvou vyškovských besed.