Vyškovská knihovna ve virtuálním světě

virtual_library_web

Už dávno minula doba, kdy jedinou elektronickou stopou knihovny byl oficiální internetový web. Samozřejmě i dnes tvoří domovská stránka základní stavbu. Z ní však již vedou cesty k dalším virtuálním knihovním službám.

Na internetové adrese vyškovské knihovny www.kkdvyskov.cz najde návštěvník hlavní informace jako např. knihovní řád, ceník služeb, výroční zprávy, kontakty, půjčovní doba, popis jednotlivých oddělení, kalendář akcí s fotogalerií, regionální informace a nezbytný rozcestník na důležité místní instituce.

Odtud se může vydat dále na Facebook www.facebook.com/KnihovnaVyskov, kde získá nejčerstvější informace nejen o životě v naší knihovně, ale v literárním světě vůbec. Příznivci stručných glos mohou s námi „tweetovat“ na www.twitter.com/kkd_vyskov. Děti najdou informace ušité jim na míru na stránkách www.detskestranky.webnode.cz.

Nejdůležitějším elektronickým komunikačním prostředkem však stále zůstává náš ARL on-line katalog, který poskytuje služby z pohodlí domova:

–         vyhledávání knih z našeho fondu i knihoven celého regionu
–         sledování výpůjček a rezervací na kontu čtenáře
–         prodlužování výpůjček
–         rezervace výpůjček
–         přehled nezaplacených transakcí
–         správa dokumentů – tvorba seznamů knih dle vlastních kritérií
–         hodnocení přečtených knih
–         vyhledávání článků s regionální tématikou
–         vyhledávání v databázi osobností regionu
–         nastavení služby SDI – Selective Dissemination of Information (informování e-mailem o novinkách ve fondu ze zvoleného oboru nebo autora)
–         automatické zasílání upozornění na vypršení platnosti průkazu a na blížící se vypršení výpůjční doby.

Již několik let pravidelně posíláme e-mailové pozvánky na naše akce. Seznam „abonentů“ obsahuje již stovky adres.

Jedním z aktuálních trendů v literárním světě jsou elektronické knihy. Tuto novou technologii nevnímáme jako konkurenci. Naopak. Vidíme v ní příležitost jak oslovit mladou generaci, která k papírovým knihám hledá cestu velmi těžko. Proto již rok půjčujeme zájemcům e-čtečky.

Každoročně využíváme nabídek firem spravujících různé elektronické databáze k přístupům zdarma. Naši čtenáři tak měli možnost čerpat informace např. z kolekce A to Z the World, NEWTON Media a Anopress IT nebo číst elektronické knihy z databáze World eBook Library.

V současné době máme v nabídce zdarma e-learningový kurz Rozečti.se a vyhledávání plných textů článků z českých tištěných a internetových novin i časopisů, včetně přepisů zpravodajských pořadů televizních a rozhlasových stanic z databáze Anopress IT.