Vyškovská férová snídaně se vydařila

V sobotu 13. května 2017 se v parčíku před Knihovnou Karla Dvořáčka uskutečnil piknikový happening na podporu fairtradových a lokálních pěstitelů – Férová snídaně NaZemi. Vyškov se tak přidal k více než stovce míst, kde se ve stejný čas sešly tisíce lidí (u nás 53), aby vyjádřily svůj zájem o pěstitele a pěstitelky, jejichž plodiny se dostávají na náš stůl. Akce se koná v Česku již posedmé, a to vždy na Světový den pro fair trade, který se slaví každoročně druhou květnovou sobotu.

Účastníci si přinesli vlastní dobroty, ať už fairtradové nebo lokální. Na našem stole se tak sešla bábovka, buchta a muffiny, které obsahovaly férové kakao a kávu, domácí vejce, ořechy, višně a lokální smetanu. Ti, co nemají rádi sladké, si pochutnali na krajíčku chleba od místního pekaře s českým máslem, domácími vejci a pažitkou. Knihovnice k tomu přidaly fairtradovou kávu, čaj a med z vyškovského ZOO parku.

Společným piknikem na veřejném místě jsme tak vyjádřili podporu nejen místním pěstitelům a pěstitelkám, ale i producentům a producentkám ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky zapojených do systému fair trade. Ti pak mohou pěstovat s ohledem na životní prostředí, jejich děti mohou chodit do školy a za svoji práci dostávají spravedlivě zaplaceno.

Video z akce

20170513_ferova_snidane02