Vyškov se připojil do Baterkománie. Může pomoci dětem

Vyškov, 2. května 2019 – Loni proběhl první ročník v sousední Vysočině. Připojila se dvacítka měst a v období od dubna do října se vybralo bezmála 10 tun baterií. Organizátoři soutěže před zahájením projektu slíbili, že za každý odevzdaný kilogram věnují 10 korun na charitativní projekty v kraji. Díky tomu tak šlo téměř 100 tisíc korun na pomoc potřebným. Projekt Baterkománie na podporu třídění a recyklace baterií startuje od letošního května do října i v Jihomoravském kraji. Připojil se také Vyškov.

O umístění zabojuje s dalšími 17 městy. „Pochopitelně chceme předat k recyklaci největší množství použitých baterií. Zatím jen necelá polovina baterií, které jsou v Česku dané do oběhu, končí na recyklaci. Mělo by jich být podstatně víc. Kromě dobrého pocitu z toho, že chráníme životní prostředí, rozdělí organizátoři mezi tři ve sběru nejlepší městské úřady v přepočtu na jednoho pracovníka finanční příspěvek na podporu charitativních nebo obecně prospěšných projektů,“ připomněl místostarosta Vyškova Josef Kachlík s tím, že ve Vyškově půjde o neziskovou organizaci PIAFA. Projekt nazvala Koně pomáhají dětem s rehabilitací.

Dosud organizace hiporehabilitaci, tedy odbornou metodu s využitím koní, ročně poskytuje zhruba stovce dětí se specifickými potřebami. Aktivity mají sociální, zdravotní i vzdělávací efekt, podporují rozvoj dětí a minimalizují následky zdravotního handicapu. Díky metodě se například tříletý Vojtíšek začal posazovat, pětiletá Anička pak začala mluvit. „V případě úspěchu v soutěži by finanční prostředky pokryly část nákladů na pořízení speciálních pomůcek pro hiporehabilitaci. Jednalo by se zejména o speciálně upravené jezdecké sedlo,“ zmínila ředitelka organizace Jana Podrápská. Dodala, že hiporehabilitaci provádí vyškolený tým v areálu Šafářský dvůr.

„Budeme pochopitelně rádi, když úředníky Vyškované podpoří. Mohou začít nosit použité baterky do sběrné nádoby se samolepkou Baterkománie, která se nachází nedaleko podatelny u dveří vedoucích na nádvoří městského úřadu. Díky recyklaci z použitých baterií získáváme druhotné suroviny, které slouží k výrobě nových produktů,“ poznamenal místostarosta Kachlík.

Soutěž se koná až do 31. října, výsledky se města a hlavně vítězné projekty dozví 28. listopadu. Organizátory Baterkománie na jihu Moravy jsou Jihomoravský kraj a nezisková společnost ECOBAT, která v České republice zajišťuje sběr a recyklaci baterií.

Michal Kočí, tiskový mluvčí
tel.: 517 301 208, mobil: 728 581 058, e-mail: m.koci@meuvyskov.cz
www.vyskov-mesto.cz