Vernisáž výstavy Rodina fotografuje

Ve čtvrtek 9. června 2011 proběhla v Malé galerii Knihovny Karla Dvořáčka ve Vyškově další vernisáž fotografické výstavy. Tentokrát se nám představili otec a synové Jakubčíkovi z nedalekých Křenovic.

Ing. Petr Jakubčík (*1968), amatérský fotograf, krajinář, příležitostný cestovatel po Čechách a Slovensku, povoláním elektronik se zaměřením na mikroprocesorovou techniku. Fotografuje od raného dětství. V dobách černobílé fotografie jej uchvátila fotografická technika a zpracování těchto dvoubarevných obrázků. Fotografoval černobílé snímky různých žánrů na filmový pás a v domácích improvizovaných podmínkách temné komory je následně přenášel na fotografický papír. Tím pronikl do tajů fotografické technologie. Není absolventem žádné grafické školy, informace o fotografii získává pouze z literatury, studiem díla jiných autorů a hlavně fotografováním.

S nástupem digitální fotografie se mu otevřela možnost propojit svoji celoživotní zálibu s profesí počítačového technika. Spojením všech  těchto činností vznikají fotografie, které můžete shlédnout zde na výstavě.

V dnešní době na svých fotografiích zachycuje fotoaparátem českou a slovenskou přírodu při běžných rodinných výletech s dětmi. Přestože na těchto „rodinných expedicích“  není čas čekat na správné světlo a děti rovněž příliš dlouho nepostojí, je jeho snahou vložit do fotografie neobvyklý pohled na obvyklé věci kolem nás. Jeho fotografická tvorba je založena na osobním ujištění, že za krásnou přírodou není třeba vždy jezdit na druhý konec světa. Máme ji i kolem sebe, mnohdy i pár metrů. Stačí se jen dívat, chodit pěšky, vyměnit alespoň na chvíli konzumní způsob života za batoh, mapu, fotoaparát, stativ a vyrazit do okolních kopců. Některé fotografie na této výstavě ostatně vznikly i v nepříliš vzdáleném okolí Vyškova.

Ke své zálibě dovedl i své dva syny – Martina Jakubčíka (*2002) a Tomáše Jakubčíka (*2004), kteří s sebou po horách i dolinách, stejně jako jejich táta, „vláčí“ své fotografické vybavení na rodinných výletech. Přestože zatím fotografii teprve objevují, je na nich patrný zájem o tento tvůrčí obor, přírodu, zvířata a cestování. A to je jeden z hlavních přínosů, který může fotografie dětem dát.

Fotografie jsou prodejné. Kontakt: format1@format1.cz

Fotogalerie


Rodina fotografuje