V záři reflektorů|in the spotlight

Fotograf Ing. Ondřej Kramář fotografuje kromě vlastní tvorby zejména koncertní vystoupení. Zaměřuje se přitom na takové hudební žánry a interprety, které mají jeho fotografii co nabídnout.

Jeho počátky koncertní fotografie mají kořeny v tuzemské undergroundové scéně, kde přichází do kontaktu s učebnicově náročnými světelnými podmínkami, které klubová scéna dokáže nabídnout.

Od roku 2009 působí jako fotograf hudebního serveru www.musiczone.cz kde sbírá svoje první zkušenosti s fotografování na velkých tuzemských festivalech a pódiích. S každým zachyceným hudebním vystoupením sbírá cenné zkušenosti které jeho fotografie posouvají za hranici všedních snímků.

V roce 2011 přechází pod hlavičku populárního hudebního serveru www.musicserver.cz, kde se setkává tváří v tvář se světovými hudebními jmény a interprety. Kromě fotografické činnosti pracuje také na vlastní knize, ve které se věnuje problematice tohoto poměrně nevšedního fotografického žánru, jakým koncertní fotografie je.

Svoje zkušenosti a především fotografie prezentuje pravidelně na svých stránkách www.andrewphoto.cz.

Ing. Ondřej Kramář se narodil  28. května 1983 v  Kyjově. Vystudoval Vysoké učení technické v Brně. S fotografováním se seznámil již během studií,  ale fotografování se aktivně věnuje až od roku 2007.

„K fotografování jsem se dostal vlastně náhodou. Hledal jsem způsob, čím na chvíli zastavit čas a uchovat si tak prožité pocity z různých událostí, míst či situací.“

Ve své tvorbě se věnuje různým fotografickým žánrům, a to od portrétu přes reportáž, krajinářskou fotografii až po propagační a produktovou fotografii. Jeho kladný vztah k hudbě však pomalu prosakuje od samého začátku i do  jeho ryze digitální fotografické činnosti, až se koncertní  fotografie  nakonec stává hlavním těžištěm jeho fotografické tvorby.

„Na koncertní fotografii mám rád její upřímnost a bezprostřednost. Baví mě zachycovat tu energii a spontánní reakce umělců, pro které je mnohdy hudba vším. Kontakt při fotografování koncertů je často tak přímý, až máte pocit, že jste jeho součástí.“

Na jeho koncertních fotografiích ale nenajdete jen obyčejné zobrazení hudebních motivů. Rukopis jeho fotografií je totiž poměrně charakteristický. Na svých snímcích dokáže s  patřičným citem zachytit a vystihnout atmosféru děje v klíčový okamžik. Tato kombinace dává jeho snímkům patřičnou originalitu, díky které si může divák naplno vychutnat zcela autentický zážitek.

Výstavu si v knihovně můžete prohlédnout do 6. února 2013.