Upleť čtverec – Knit a square – AKTUALIZOVÁNO

Organizátorům jsme odeslali tři napěchované „banánovky“ čtverců. Zapojily se také obecní knihovny. Všem pletařkám mnohokrát děkujeme!

Knihovna Karla Dvořáčka a Klub přátel KKD se připojují k charitativnímu projektu Knit A Square, který pomáhá sirotkům, opuštěným dětem a dětem s AIDS v Jižní Africe. Odhaduje se, že takových dětí  je v Africe kolem 15 milionů, z toho v Jižní Africe kolem 1,4 milionů. Uplést nebo uháčkovat čtverec zabere necelou hodinu a může pomoci zachránit dětský život.

Čtverce, které lidé pletou a háčkují na celém světě, jsou v Jižní Africe sešívány do dek pro děti, o které se nemá kdo starat. Na jednu deku je potřeba 35 čtverců.

Uplést nebo uháčkovat čtverec je velice snadné. Je to ideální projekt  pro dospělé i dětské začátečníky, pro všechny milovníky ručních prací, kteří si ale netroufají nebo nemají čas na velké výrobky, děti ve školách i pro tvořivé babičky doma, v klubech či domovech  důchodců nebo pro klienty v denních stacionářích.

Cílem je vytvořit – uplést nebo uháčkovat čtverec libovolného vzoru a barvy o rozměrech 20×20 cm. Lze použít přízi syntetickou nebo kombinaci vlny s umělou příměsí. Hlavně, aby pak pokrývka ze čtverců byla hřejivá, příjemná a nekousavá.

Čtverce  jsou dobrovolníky sešívány až na místě. Dobrovolníci kombinují v každé dece čtverce poslané z různých konců světa, různé barvy, vzory a styly. Pokud by byly zaslány  již sešité celé deky, musela by organizace Knit a Square  platit  za každý kus dovozní clo.

Po dohotovení  každého čtverce je potřeba nechat ocásek dlouhý cca 50 cm, aby bylo možné k sobě čtverce sešít. Ocásek je potřeba pak ke čtverci „přimotýlkovat“, aby se nezašmodrchal s jinými.

03_foto_z_webu_motylkovani

Vyzýváme obyvatele Vyškova i okolí, přineste prosím do 22. července 2016 čtverce do naší knihovny, odkud budou hromadně odeslány. Můžete také plést/háčkovat přímo v knihovně, v dětském oddělení ve 3. podlaží z našeho materiálu.

Další informace:

v češtině https://upletctverec.wordpress.com/

v angličtině http://www.knit-a-square.com/

na e-mailu adlerova(at)kkdvyskov.cz

Plakát Vyškov

Děkujeme, že s námi pomáháte.

03_foto_z_webu_deti