Tomáš Etzler: Kdo ví, kde budu zítra ONLINE

Událost se konala 10.11.2020 17:30 - 19:00 mimo knihovnu.

Klub přátel KKD, spolek Vás zve na online besedu s českým novinářem, redaktorem, politickým komentátorem a moderátorem Jindřichem Šídlem a Tomášem Etzlerem, českým novinářem, spisovatelem a filmařem, který v letech 2006 až 2014 působil jako stálý zpravodaj České televize v Číně. Jedná se o prvního českého novináře oceněného Cenou Emmy.

Tomáš Etzler vystudoval zeměpis a tělocvik na Pedagogické fakultě v Ostravě. Od roku 1987 byl dramaturgem zábavných pořadů ostravského studia České televize. V roce 1991 odešel do USA, kde se začal živit jako umývač oken či zahradník. V roce 1999 mu byla nabídnuta práce v CNN, kterou přijal a začal pracovat jako editor zpráv. Poté působil přes dva roky jako válečný zpravodaj CNN na Haiti, v Iráku nebo v Afghánistánu. V září 2008 získal jako první český novinář Cenu Emmy, a to za aplikaci satelitních přenosů pomocí technologie BGAN, která umožňuje mobilní živé vstupy bez přenosových vozů. 1. ledna 2007 začal pracovat jako zpravodaj České televize v Číně. Od 1. března 2014 ho na tomto postu vystřídala Barbora Šámalová. Za dobu svého působení v Číně připravil a prezentoval skoro pět set reportáží nebo živých vstupů. Při ukončení své mise mimo jiné uvedl: „Chci poděkovat i za volnost, kterou jsem měl při výběru témat reportáží, a za naprostou editorskou svobodu při jejich zpracování.“ V roce 2019 vydal spolu s Jindřichem Šídlem knihu Kdo ví, kde budu zítra, psanou ve formě rozhovoru.

Zdroj Wikipedie.

Jindřich Šídlo vystudoval žurnalistiku v bakalářském studiu na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy (1995). Poté pokračoval ve studiu magisterského oboru masová komunikace, školu ale nedokončil. Od roku 1992 krátce pracoval v Českém deníku, devět let působil v týdeníku Respekt a v letech 2001 až 2005 byl členem redakce deníku Mladá fronta DNES.Od listopadu 2005 do dubna 2009 vykonával funkci vedoucího redaktora domácího zpravodajství deníku Hospodářské noviny. Od května 2009 řídil domácí zpravodajství České televize a byl také hlavním politickým analytikem této veřejnoprávní televize. V Respektu každý týden publikoval sloupek pod názvem „Diagnóza“ (navazující na jeho někdejší „Politikon“ v Hospodářských novinách). Od listopadu 2010 pracoval opět jako redaktor Hospodářských novin. V létě 2016 ohlásil odchod z pozice šéfredaktora politického zpravodajství a názorové sekce tohoto deníku a ke dni 1. září přechod do vznikající redakce videozpravodajství na portálu Seznam Zprávy, kam jej přizval někdejší spoluzakladatel Aktuálně.cz Jakub Unger. Na portálu Seznam Zprávy uvádí pravidelný satirický pořad „Šťastné pondělí“, který je rovněž vysílán Televizí Seznam, dále zde zastává pozici šéfkomentátora. Je autorem rozhlasových minutových her (2012) Setkání, Chutnalo ti to? a Motivační pohovor.

Zdroj Wikipedie

Akci pořádá Europe Direct Kroměříž ve spolupráci s Knihovnou Kroměřížska, Europe Direct Hradec Králové, Knihovnou města Hradec Králové a s Knihovnou Karla Dvořáčka ve Vyškově.

Technicky organizuje Europe Direct Kroměříž