Teen´s Room bude! aneb Prázdniny ve vyškovské knihovně

kkd-logo_puv

V červnu a červenci 2012 jsme se „náctiletých“ návštěvníků vyškovské knihovny ptali, zda by si přáli mít v knihovně samostatný uzavřený prostor. Elektronický dotazník vyplnilo 165 respondentů, což činí 17,34 % registrovaných uživatelů ve věku 11 – 19 let. Z tohoto počtu bylo 73,33 % dívek a 26,67 % chlapců.

Naše záměry před vyhlášením dotazníkového šetření se v mnohém shodly s jeho výsledky: vytvoření oddělené místnosti pro věkovou skupinu 13 – 19 let s pohodlnými sedačkami, policemi na knihy a časopisy, herní konzolí apod.

V rámci akce Chci, aby v knihovně… jsme se dále dověděli, že i dospělí čtenáři touží po klidné místnosti, kde by se mohli pohodlně posadit, číst nebo si nerušeně povídat s přáteli.

 

Představitelé města Vyškova, zřizovatel Knihovny Karla Dvořáčka, schválili po patřičném projednání, náš investiční záměr vytvořit dva nové prostory – již zmíněnou místnost pro mládež 13+ ve 3. podlaží – K-klub (současné hudební oddělení) a Klubovnu čtenářů, všeobecně pracovně nazývanou jako „obývák“ města. Tu najdete v přízemí, v dosavadní studovně. Obdobné místnosti se dnes stávají běžným standardem v evropských knihovnách. Tyto úpravy si vyžádají rozsáhlé práce, které bychom chtěli stihnout během třítýdenního uzavření knihovny.

Knihovna Karla Dvořáčka bude letos uzavřena tři týdny: 22. července – 9. srpna 2013
Dětské a hudební oddělení bude uzavřeno již o týden dříve, tedy od 15. 7. do 9. 8. 2013.

Vybudování nových prostor bude předcházet jejich malování. To předpokládá přesun několika tisíc knih. A tu vyvstává známá nerudovská otázka: Kam s nimi? Aby nepřekážely řemeslníkům, aby se nepoškodily, nezaprášily…

Proto se obracíme na registrované uživatele KKD se žádostí o podporu:

Všechny knihy půjčené ve dnech 1. 6. – 12. 7. budete moci vrátit až 26. 8. 2013! Limit výpůjček na jednoho čtenáře je 30 ks. Prosíme všechny naše příznivce s platnou průkazkou, aby si v tomto období vypůjčili co nejvíce knih z dětského oddělení – děti pro vlastní četbu v deštivých dnech, dospělí pro své děti, vnoučata, prázdninové rodinné návštěvy nebo jen pro dobrý pocit z pomoci své knihovně. Děkujeme!

Prodloužená výpůjční doba se vztahuje i na knihy z beletrie a naučné literatury pro dospělé.

Tak jako v minulých letech budeme vyškovskou veřejnost pravidelně informovat o veškerém prázdninovém dění „za zavřenými dveřmi“. V současné době také projednáváme možnosti, jak našim čtenářům vynahradit třítýdenní uzavření knihovny. Sledujte naše zprávy na www.kkdvyskov.cz, www.facebook.com/KnihovnaVyskov, Twitteru @kkd_vyskov, v regionálních médiích, případně v e-mailových schránkách.