Spontánní umění očima Pavla Konečného – Aktualizováno

Video z besedy na Youtube.

Reportáž Vyškovské televize.

Ve středu 24. října 2018 navštívil Knihovnu Karla Dvořáčka sběratel naivního, lidového umění a art brut Pavel Konečný z Olomouce. 

To, že mezi jeho lásky patří také literatura, na sebe prozradil v první části svého vystoupení. Představil nám své nejoblíbenější knihy a skvěle zarecitoval či přečetl úryvky z nich.

Mohli jsme se tak zamyslet nad textem chorvatského spisovatele Miroslava Krležy o Evropě třicátých let minulého století, žasnout nad přednesem nonsensové básně Christiana Morgensterna Veliké lalulá a srovnat literaturu s realitou v „případu socha“ ze sbírky poezie a prózy českých naivistů Bosé nožky.

Ve druhé části jsme se přenesli do Itálie, kde Pavel Konečný objevil několik tvůrců spontánního umění. Fotografie jejich děl si můžete prohlédnout v prostorách naší knihovny až do 21. 12. 2018.

„Nejde v pravém slova smyslu o umění, protože jeho tvůrci o umění neusilují, nepromýšlejí ho, umění se jim pod rukama zkrátka „stane“. Směr zvaný art brut neboli spontánní či syrové umění zrcadlí pocity lidí v těžkých životních situacích, z nichž se právě pomocí tvůrčího vyjádření pokoušejí dostat. Tvůrce art brut vychází z jeho nejvnitřnějších existenciálních pocitů a tvorba je pro něj nutností.“ Pavel Konečný v rozhovoru pro Český rozhlas.

Fotografie Pavel Konečný a Mirek Procházka.