Setkání se spisovatelem Františkem Niedlem

V pondělí 30. října 2017 jsme se v Knihovně Karla Dvořáčka ve Vyškově sešli na besedě s jihočeským spisovatelem, autorem historických románů Františkem Niedlem.

Pochází z Českých Budějovic, profesí je elektromontér, býval učitel v autoškole či majitel cestovní kanceláře a začal psát až ve svých třiatřiceti letech. Dnes má na kontě více než dvě desítky knih v nakladatelství MOBA a patří mezi oblíbené spisovatele. Niedlovo autorské pole působnosti je široké. Napsal postkatastrofickou sci-fi i román ze současnosti. Nejvíce jsou však čtenářům známé jeho historické příběhy ze středověku.

Sám autor říká: „Vždycky mi byly vzorem obrazy z Markéty Lazarové a Údolí včel. Tam je ten středověk tak, jak já si ho asi představuji. Čtenáři mi často říkají, že si s mými knihami opravdu připadají jako ve středověku. Možná to bude tím, že do děje vstupuji s hrdiny, prožívám to s nimi. Často jsem pak skutečně unavený psychicky i fyzicky.“

Milovníci příběhů z minulosti také ocení, že autor se poctivě věnuje hledání historických faktů: „Pokud bych to neudělal, z knihy by vznikl brak. A není nic horšího, než když autor svým dílem uráží čtenáře. Studium faktů je poměrně pracné i vzrušující, někdy mě odvede úplně jinam, než jsem chtěl, ale stojí to za to.”

Z řad návštěvníků padalo mnoho otázek: kdo Vás přivedl ke psaní, jak probíhají každoroční Slavnosti pětilisté růže v Českém Krumlově, který se už dvacet let účastníte – na koni, v dobovém kostýmu, v družině Petra Voka, napíšete pokračování toho či onoho příběhu, dá se uživit psaním knih… Na všechny pan Niedl ochotně odpovídal.

Velice nás potěšilo, že spisovatele přivedla ke čtení maminka, která si půjčovala knihy v knihovně a kam chodí pro knihy pan Niedel dodnes. Na otázku: Co čtete, když nepíšete? odpověděl: „Mám rád Americkou drsnou detektivku, zejména knihy Raymonda Chandlera a také Remarqua, zejména jeho Tři kamarády. Ale když přijdu do knihovny, tak otevřu knížku, začnu v ní listovat a přečtu si v ní pár odstavců. Mám rád, když je tam dialog a buď mi ten jazyk sedne, nebo nesedne, ale to neznamená, že ten autor je špatný, jen nepíše to, co já chci číst. Je to velmi individuální.“

Knihy Františka Niedla si můžete vypůjčit/zarezervovat v naší knihovně.
O knize Ve službách mocných se můžete přečíst v Knižním blogu.