S Ladislavem Beranem nejen za četníky

Událost se konala 16.2.2021 18:00 - 19:00 mimo knihovnu.

Zveme Vás na literární stream s emeritním kriminalistou a spisovatelem Ladislavem Beranem.

Ladislav Beran se narodil 11. prosince 1945 v Písku, vyučil se strojním zámečníkem v ZVVZ Milevsko, a krátce po vojně nastoupil v roce 1970 k tehdejšímu SNB. Od roku 1978 až do roku 2005 byl na písecké kriminálce, kde měl na starosti majetek, byty, a od roku 1990 i ochranu kulturního dědictví a památek. Do důchodu odešel jako komisař kriminální služby v roce 2005.

Vzdělání: Gymnázium Tábor, Státní památková péče - vyšší nástavbové pomaturitní studium ukončené v roce 1999 diplomovou prací.

Literární činnost: První povídky se datují z let 1985-6, kdy za povídku AUKCE dostal Cenu ministra vnitra, rok nato vychází knižní prvotina - soubor povídek Aukce v nakladatelství Růže v Českých Budějovicích. Do současné doby vydal 47 knih převážně s kriminální tématikou. V posledních patnácti letech, kromě současné krimi, mapuje práci písecké četnické pátračky z 30 let minulého století.

Řada jeho povídek byla zdramatizována pro rozhlas, (ČRo České Budějovice, ČRo 2 Praha), je členem OS Praha, OS České Budějovice a AIEP (česká sekce Mezinárodní organizace dobrodružné a detektivní literatury). Za psaní mu bylo uděleno několik literárních cen: 2x Cena Jiřího Marka, 2x Zeyerův hrnek a Jihočeská literární cena Číše Petra Voka za celoživotní dílo.

Ve svých povídkách se Ladislav Beran snaží přiblížit čtenářům náročnou práci kriminálky a policie. Svoje krimi povídky publikoval v celostátním tisku a od roku 1990 spolupracuje s Pražskou vydavatelskou společností a píše pro krimi časopisy Jedním dechem, Stalo se! a Krimi- signál. Psaní je pro něho svým způsobem relax a víc než za spisovatele se považuje za vypravěče kriminálních příběhů.

Žije v Písku, nejraději, ale píše na chalupě. Pro nakladatelství MOBA Brno, se kterým spolupracuje od roku 2015, připravuje na rok 2021 další čtyři tituly.

Řádky pana Berana - video.

Zdroj: autor.

Koná se v úterý 16. února 2021 v 18.00 na www.facebook.com/KnihovnaVyskov

Autor s Literární cenou Petra Voka, kterou získal za celoživotní literární činnost od OS a Krajského úřadu České Budějovice.