S BABKOU ŤAPKOU na cestách po světě i do historie

V prvních květnových dnech byla hostem naší knihovny paní Anna Johana Nyklová, kterou i naši čtenáři znají pod pseudonymem BABKA ŤAPKA. Poprvé navštívila Vyškov před sedmi lety, kdy nám představila knihu BABKA ŤAPKA na kraji světa aneb NOVÝ ZÉLAND očima české babičky.

Milá a energická paní se šibalským úsměvem na tváři neváhala i s berličkami cestovat z Prahy čtyři hodiny vlakem, aby nám přijela představit svou druhou knihu SNĚNÍ BABKY ŤAPKY.

Na otázku, jak vznikalo „SNĚNÍ“, odpověděla: „Za totality jsem několik povídek zaslala různým redakcím a vždy mi je vrátili, že se jim to nehodí. Tak jsem si psala sama pro sebe, protože mi to dělalo radost. Po vyprodání knihy o Zélandu jsem se rozhodla opět vypůjčit si peníze a také druhou knihu vydat na své vlastní náklady. Teď s ní budu jezdit po celé zemi, dokud budou mít lidé o mé povídání zájem a dokud mi budou stačit síly.“

Spisovatelka Anna Johana Nyklová je ve svých 86 letech velice vitální a umí se radovat ze života. Cvičila jógu, lyžovala, závodně hrála basketbal. Vyučila se prodavačkou a tvrdě pracovala, aby se postarala o rodinu: ve 45 letech ovdověla, pečovala o děti a do 94 let i o manželovu maminku, kterou dochovala. Psát začala až v padesáti letech. V knize SNĚNÍ BABKY ŤAPKY mapuje vlastní život od útlého dětství do osmdesátého roku života. (LEDAX NOVINY)

Zdá se, že i přes svůj věk má paní Nyklová sil a optimismu na rozdávání. Plánuje totiž nejen vydání třetí knihy povídek ze svého života, ale také cestu po Skandinávii. „Dověděla jsem se, že se dá cestovat i na vozíčku,“ prohlásila srdnatě.

Jsme také optimisté, a proto jsme se před odjezdem s BABKOU ŤAPKOU domluvili, že křest třetí knihy se i za účasti „tradiční“ kmotry Jany Koubkové uskuteční ve Vyškově.

Knihu můžete koupit pouze u autorky. Kontakt zde.

Video – ukázka z besedy a autorského čtení

PS: Nejstarší účastnici besedy bylo 92 let.

 

 

 

Fotogalerie


SNĚNÍ BABKY ŤAPKY