Rok projektu S knížkou do života (Bookstart) ve vyškovské knihovně

Je tomu právě rok, co se Knihovna Karla Dvořáčka připojila k mezinárodnímu projektu Bookstart, který v České republice dostal název S knížkou do života. Projekt se v České republice setkal s relativně velkým ohlasem, přivítali ho pedagogové, lékaři, psychologové, část veřejné správy, politiků a také samozřejmě část knihovnické veřejnosti. Za všechny uveďme vyjádření paní senátorky MUDr. Aleny Dernerové:

Jsem dětský neurolog praktikující již řadu let a musím říci, že spektrum pacientů se v mé ordinaci v průběhu let výrazně změnilo. V posledních dvou letech významně stouplo procento dětských pacientů, kteří mají opožděný vývoj řeči, nebo mluví na svůj věk velmi špatně. Často chybí smysluplná slova, místo nich používají svůj žargon, nebo pouze ukazují. Ve většině případů byl problém v nadužívání digitálních technologií, zejména tabletů, které děti dostaly od rodičů, aby si hrály.

Co chybí, je mluvené slovo, které ničím nenahradíte. Proto velmi vítám a podporuji projekt Bookstart. Návrat ke knize. Neznamená to však, že absolutně odmítám digitální vymoženosti. Ty nám musí sloužit a nikoli nás ovládat. Domnívám se, že je absolutně nutné dětem před spaním či v jinou dobu pravidelně denně číst z knížek tak, aby si je v budoucnu děti četly samy. Je dobré i vyprovokovat diskuzi o předčítaném. Čtení vede k rozšiřování slovní zásoby, zlepšuje vyjadřovací schopnosti a obecně nám rozšiřuje obzory. Přeji Bookstartu úspěch!

Od března do srpna 2018 jsme osobně na Městském úřadě ve Vyškově v rámci Vítání občánků předali rodičům 52 dárkových setů včetně poukazu na bezplatnou registraci do naší knihovny pro jejich novorozeně. Poukaz dosud uplatnilo 15 rodičů.

Od září 2018 do ledna 2019 jsme prostřednictvím zástupce Městského úřadu předali rodičům na Vítání občánků celkem 49 poukazů na bezplatnou registraci pro jejich dítě. Tento poukaz dosud uplatnilo a dárkový set si v knihovně vyzvedlo 5 rodičů.

Čtyři děti přihlásili do projektu z vlastního zájmu rodiče, kteří se o něm dověděli přímo v naší knihovně nebo z médií.

Rok s Bookstartem tedy přivedl do naší knihovny 24 budoucí čtenáře a jejich rodiny, kteří si vypůjčili celkem 141 knih a časopisů. „Bookstart čtenářský průkaz“ má platnost 3 roky. V případě, že ho rodina bude aktivně využívat, získá dítě zdarma další registraci a to až do 6 let svého věku. Rodiče mohou tento průkaz využívat zejména k výpůjčkám knih z dětského oddělení, ale také z oddělení naučné literatury. Zde najdou publikace o výchově dítěte, vaření, vedení domácnosti, péči o zdraví, pěstování na zahradě, kutilství apod.

V naší knihovně se rodinám s nejmenšími dětmi věnujeme již několik let. Nejstarší a v současné době nejnavštěvovanější akcí je setkání maminek a miminek pod názvem S kočárkem do knihovny. Jednou měsíčně maminky besedují o předem zvoleném tématu.

Již tradiční akcí je pořad Večerníček. Malé děti se svými rodiči poslouchají čtenou pohádku, zpívají, cvičí, kreslí, vyrábějí.  Některým rodičům nevyhovuje odpolední čas Večerníčku, proto jsme do programu zařadili i dopolední Raníček.

V případě zájmu rodičů můžeme uspořádat další akce.

Čekáte narození miminka nebo už máte doma 0 – 2 leté dítě? Chcete se stát členem naší knihovní rodiny? Přijďte do knihovny a zapojte se do projektu S knížkou do života! Potřebujete více informací? Pište na e-mail adlerova@kkdvyskov.cz.

Ve Vyškově 5. února 2019

Zdeňka Adlerová
PR, organizace aktivit
Knihovna Karla Dvořáčka
Nádražní 4, 682 01 Vyškov