Rehabilitace psů – další možnost jak můžete pomoci Vašemu parťákovi

Událost se konala 12.9.2022 16:30 - 18:00 ve velkém sále.

Zveme vás na přednášku Karin Karáskové o rychle se rozvíjejícím oboru rehabilitací a masáží psů. Nebude pouze teoretická, ale bude spojená i s praktickou ukázkou, jak můžete se svým pejskem cvičit doma. Také se dozvíte doporučení, jak se o svého pejska starat z hlediska pohybu, kdy je čas jít k veterináři a jak případně podpořit zdraví vašeho pejska.

Psy již nevnímáme jenom jako pracovní plemena, která shánějí dobytek nebo hlídají objekty, ale bereme jako je členy rodiny. Proto se snažíme jim dopřát tu nejlepší péči. S rozvojem veterinární péče, která je skoro srovnatelná s péčí o lidi, přichází na scénu také rehabilitace jako další možnost, jak pejskům pomoci v případě neduhu. Rehabilitace jako taková má za cíl znovuobnovení fyzické kondice, která byla následkem nějaké události snížena. Rozvoj tohoto typu terapie také souvisí s rozvojem psích sportů, u kterých je třeba dbát na fyzickou kondici psa, aby nejen podával dobré výkony, ale také aby se nezranil.

Pro koho je rehabilitace vhodná? Pro pejsky s problémy s pohybovým aparátem, s bolestmi páteře, kloubů nebo po zranění a operacích. Pomáhá rychlejší rekonvalescenci a snížení bolestivosti pejska. Starším pejskům podporuje metabolismus, dokáže zpomalit rozvoj degenerativních onemocnění pohybového aparátu jako je artritida nebo svalová atrofie a snížit bolestivost. Psí sportovci z terapie profitují hlavně co se týče prevence zranění a udržování kondice.

Co dělat, pokud se u vašeho psa vyskytne pohybový problém? Vždy by měla být jako první návštěva veterináře. Ten posoudí, zda se jedná o pohybový problém nebo nemoc, která se může druhotně projevovat pohybovými obtížemi. Veterinář vyhodnotí, zda se jedná o problém, který je třeba řešit chirurgicky, nebo se může řešit konzervativně. Poté případně nastává chvíle pro rehabilitaci. Té můžeme využít jak u konzervativní léčby, tak po operaci pro rychlejší rekonvalescenci pejska.

O dalších možnostech, jak svého pejska podpořit a prodloužit jeho aktivní život se dozvíte na přednášce. Také jaké metody a pomůcky se v rehabilitaci používají a při jakých diagnózách pomáhají. Praktické ukázky cvičení v domácím prostředí předvede canisterapeutka Beky a Eva Kalivodová.