Projekt S knížkou do života (Bookstart) ve Vyškově žije!

V roce 2018 se Knihovna Karla Dvořáčka připojila k mezinárodnímu projektu Bookstart, který v České republice dostal název S knížkou do života.

Hlavním cílem projektu je podpořit rozvoj verbálních schopností dětí, zlepšit jejich vztah ke knize a čtení, orientovat rodiče v nabídce kvalitní literatury pro děti a zejména přesvědčit je, že jednou z důležitých věcí, které mohou udělat pro své děti od nejútlejšího věku, je věnovat jim svůj čas a strávit jej společně nad knihou. Kromě metodických rad a praktické pomoci by měly knihovny rodičům také nabídnout i podpůrné služby, prostor pro sdílení s ostatními rodiči apod.

První čtenářský průkaz v rámci tohoto projektu jsme v knihovně předali 7. dubna 2018. Od té doby jsme oslovili 140 rodin, které se účastnily slavnostního „Vítání občánku“ na Městském úřadě ve Vyškově. Těší nás, že 40 dětí již má svůj čtenářský průkaz, který pro ně platí tři roky zdarma. Dvanáct dětí přihlásili do projektu rodiče na základě informací, které získali v knihovně nebo v médiích.

Rodiče si na „bookstartový“ čtenářský průkaz mohou půjčovat knihy nejen z dětského oddělení, ale také audioknihy pro děti a tituly z naučné literatury, které se věnují výchově dětí, vedení domácnosti, vaření, kutilství, ručním pracím, pěstování ovoce, zeleniny apod., případně časopisy s touto tematikou. Do začátku října si vypůjčili celkem 514 knihovních jednotek (knihy, časopisy, audioknihy).

Mimo tuto základní službu nabízíme v rámci projektu rodičům účast na speciálních pořadech. Jednou měsíčně organizujeme setkání maminek na rodičovské dovolené v rámci akce S kočárkem do knihovny. Maminky přicházejí i s miminky, se kterými si hrají a zároveň diskutují o tématech, které je zajímají. Pro děti od 2,5 let pořádáme odpolední Hrátky s Večerníčkem, výtvarné činnosti spojené se čtením, poslechem a pohybem. Dopolední verze má název Raníček a rodiče si mohou vybrat čas, který jim lépe vyhovuje. Rádi také připravíme program na přání rodičů.

Čekáte narození miminka nebo už máte doma 0 – 2 leté dítě? Chcete se stát členem naší knihovní rodiny? Přijďte do knihovny a zapojte se do projektu S knížkou do života! Potřebujete více informací? Pište na e-mail adlerova@kkdvyskov.cz.

 

Projekt S knížkou do života podporují:

Fotogalerie


Bookstart, 2019