Přístup do databáze ČTK

 

Česká tisková kancelář nabízí v rámci akce Březen – měsíc čtenářů bezplatný přístup k celé multimediální databázi ProFakta, výročím  a archivu zpravodajství 5 let nazpět.

V nabídce jsou:

Informace o ČR, zemích světa, organizacích, firmách, stavbách či sportech. Politické, ekonomické, historické či geografické údaje. Životopisy významných osobností z různých oborů lidské činnosti. Výhodou jsou pravdivost a ověřené informace, databáze je vhodná pro základní orientaci či plánování. Přehlednost, každodenní aktualizace. K dispozici je i PDF se stručným představením databáze ProFakta.

Denně aktualizované informace a dokumenty z vydaných profilů ČTK. Přehledně uspořádané do tematických oddílů Biografie, Česká republika, Svět a Sporty. Profily mají vždy datum vydání či aktualizace. Jsou zde dokumenty například i s přepisy do češtiny, různými názvy ze světa, přehledy vlád, prezidentů, hejtmanů či primátorů.

Pro přehlednost jsou profily tvořeny z vizitek různých entit – biografií, zemí, krajů, měst, organizací a institucí, firem, staveb, sportů či historických milníků. Ve vizitkách je textový profil a fotografie, lze zde nalézt třeba i grafiky.

Zdroje pro tvorbu profilů v multimediální databázi ProFakta: aktuální i archivní zpravodajství ČTK, zpravodajství světových agentur, monitoring nejdůležitějších světových a domácích médií, sledování různých webových stránek, oborové a regionální publikace a knihy.


Biografie
Životopisné údaje o významných lidech v ČR i ve světě, osobnosti z politiky, kultury, ekonomiky, vědy či sportu.


Česká republika
Údaje o České republice, průběžně doplňované i nové vizitky. Informace z politiky, státní správy, ekonomiky, kultury, školství, vědy, zdravotnictví či ekologie včetně firem a staveb. Jsou zde i politické strany, ministerstva, historie ČR a Československa či soudy. Nově jsou v oddíle i umělecké instituce typu galerie, divadla, muzea či knihovny, univerzity, nemocnice, zoologické zahrady, CHKO a národní parky, náboženské instituce. Jsou zde také kupříkladu elektrárny, mosty, tunely, rozhledny, kostely, lanovky, různé druhy dopravy (tramvajová, trolejbusová, metro či autobusová), horské chaty, hvězdárny či věznice. V oddílu jsou též vizitky s profily, fotkami či grafy různých historických milníků typu Studénka, Nažidla apod.


Sporty
Přehledy vítězů různých soutěží po jednotlivých sportech, výsledky vrcholných sportovních událostí a anket. Údaje o hlavních českých a světových fotbalových a hokejových klubech, stadiony a sportovní haly z ČR i ze světa. V oddílu jsou též vizitky s profily, fotkami či grafy různých historických milníků typu olympijských her nebo vítězství či úspěchů českých sportovců na OH či MS.

Zájemci z řad registrovaných čtenářů hlaste se v Referenčním odd. knihovny (přízemí vpravo).