Prima táta, super máma i babičky a dědečkové na výletě

DSC03429

Sponzoři projektu Prima táta, super máma: SKIP ČR, nadace Tři brány, Klub přátel KKD, o. s.

Pro ty, kteří se účastní projektu Prima táta, super máma, připravili organizátoři pěkný výlet. Cílem cesty byl hrad Pernštejn a Rudka u Kunštátu.

Chvilka stoupání do kopce dovedla účastníky až na třetí nádvoří hradu, kde se před nimi otevřely těžké železné dveře a usměvavá průvodkyně pozvala všechny k prohlídce. A bylo na co se dívat. Nejvíce se snad líbil Rytířský sál, ale zaujala i zámecká kuchyně s přípravnou. A když se z vyhlídkové terasy otevřel pohled do okolní krajiny hned ve čtyřech ročních obdobích – to nemělo chybu! Nadšeni byli malí i velcí. Průvodkyně doplnila povídání o hradu informacemi, kolik filmových pohádek i historických filmů se v těchto prostorách točilo. Po skončení prohlídky nevynechal nikdo návštěvu obchůdků se suvenýry, aby si odnesl nějakou drobnou upomínku. A taky jsme mohli ochutnat dobové jídlo. Sladká pohanková kaše s jablky chutnala všem.

Přejezd do Rudky se nám trochu zkomplikoval kvůli uzavírce na silnici, muselo se objíždět. Ale odměnou za krátké zdržení byl chutný oběd v restauraci přímo naproti Jeskyně blanických rytířů, dalšího cíle našeho putování.

Při prohlídce tohoto objektu nás čekalo příjemné překvapení v podobě milé průvodkyně. Nejen že toho hodně věděla, ale krásně si rozuměla s dětmi, dovedla je utišit a zaujmout a vyprovokovat k dotazům.

Ti, kteří vystoupali na nedalekou rozhlednu, byli odměněni pohledem na okolní půvabnou krajinu. A protože byla dobrá viditelnost, dohlédli až na Žďárské vrchy.

Terén pod jeskyní je hezky upraven, vyzdoben sochami, které vytvořili účastníci sochařských sympozií v minulých letech. Zastavili jsme se i u torza sochy T. G. Masaryka, která zde kdysi stávala a nepřežila německou okupaci. Zbyly z ní jen prezidentovy boty.

Značnou část plochy zabírá Smyslová zahrada. V ní se děti i dospělí „vyřádili“. Protože se na nás usmálo sluníčko, obcházeli jsme a zkoušely všechny exponáty – telefon, zvonky, džbány aj.

Cesta do Vyškova rychle utekla a mámy, tátové, babičky, dědečkové i děti se rozešli do svých domovů naplněni novými poznatky a dojmy.

Mgr. Libuše Procházková

Foto: Libuše Procházková, Martina Pištěláková, Dagmar Nagyová a Marie Provazníková

Fotogalerie


Prima táta, super máma na výletě