Portál Knihovny.cz je tu pro čtenáře, studenty, učitele...

Stejně jako na jaře se i v době druhé vlny koronaviru zvyšuje zájem o elektronické služby knihoven a online zdroje. Rád bych Vás nyní informoval o novinkách, které jsme v rámci projektu Knihovny.cz připravili.

V březnu 2020 jsme připravili ve spolupráci s Digitalniknihovna.cz, PR oddělením MZK a za podpory mnoha dalších knihoven web Knihovny proti viru, kde jsme prezentovali, co vše si lze (nejen) v knihovnách stáhnout a využívat online. Zájem byl velký a díky tomu, že část prokliků vedla i na portál, se nám jeho provoz v určitém období až zšestinásobil.

V minulých dnech jsme web zaktualizovali a převedli na doménu Knihovny online. Ta je snáze zapamatovatelná a navíc jsme se začali více orientovat na zdroje v knihovnách, zatímco na protiviru byly i zdroje, které byly dočasně volně přístupné. Věřím, že tento zdroj může pomoci lidem, kteří jsou nemocní, v karanténě nebo prostě jen nemohou do knihoven přijít, ale informace potřebují.

Propagaci fondů a služeb knihoven se věnuje portál Knihovny.cz. Připravili jsme základní přehled funkcí na https://poznejte.knihovny.cz. Návštěvník těchto stránek zjistí nejen to, co jim nabízí portál, ale i knihovny obecně.

Učitelům, kteří mnohdy hledají nové online formy výuky, mohou pomoci také naše tematicky zaměřené weby jako https://komensky.knihovny.cz, https://akcek.knihovny.cz a jelikož se opět blíží výročí Sametové revoluce, tak i https://1989.knihovny.cz. Všechny weby obsahují množství multimédií, zdigitalizované dokumenty z knihoven, případně vzpomínky pamětníků apod. Zapomenout nelze ani na https://ctenidetem.knihovny.cz se čtenářskými tipy od knihovníků, který jsme připravili ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze.

Potřebujete poradit, co si přečíst? Sledujte také naše inspirační seznamy

Věříme, že výše uvedené zdroje pomohou nejen současným, ale i budoucím uživatelům služeb knihoven.

(Text redakčně upraven.)


Martin Krčál
vedoucí Odboru vývoje
vývoj portálu Knihovny.cz

Moravská zemská knihovna v Brně
Kounicova 65a
601 87 Brno
telefon: 541 646 322
mobil: 723 842 910
e-mail: martin.krcal@mzk.cz