Po stopách starých vyškovských hostinců

Událost se konala 9.9.2023 10:00 - 11:30 mimo knihovnu.

Při této vycházce zavzpomínáme na staré vyškovské hostince, kavárny a hotely. Mnohé z těchto budov již nestojí nebo sloužím jiným účelům. Zvláště na náměstí a přilehlých ulicí bývala hospoda v určitém období skoro v každém domě, např. v době první republiky bylo provozováno ve Vyškově asi 27 pohostinských zařízení.

Připomeneme zájezdní hostince na Masarykově náměstí U Černého medvěda a U Zlatého orla, v jednom z nich se krátce zastavil v roce 1767 při cestě z Brna do Olomouce W. A. Mozart. Řada hostinců byla spjata se spolkovým děním. Na místě, kde je nyní Cukrárna Janský, býval hostinec Ondřeje Čápa, v němž se scházeli čeští vlastenci a domluvili se zde na založení Čtenářsko-pěveckého spolku Haná (1864).

Další známá pohostinství fungovala při spolkových centrech. Můžeme uvést Besední dům (otevřen roku 1886), Katolický dům na Nádražní ulici, Dělnický dům na Havlíčkově ulici, Německý spolkovým dům (později Živnostenský dům) vedle kostela, Starý spolkový dům (dnes TIC), sídlo českých spolků před vybudováním Besedního domu. K oblíbeným patřily i zahradní hostince: můžeme jmenovat Haráskův na bývalých hradebních valech na Dvořákově ulici nebo Lorkův v Žižkově ulici, místo konání četných národních slavností přelomu 19. a 20. století. Také se zastavíme u budovy Hotelu Grepl (dnes Kojál) vystavěné v roce 1908 na místě starší hospody. Nedaleko stával dům čp. 125 (vedle knihovny), kde se také nacházela restaurace a hotel.