Oslavte s námi Světový den knihy a autorských práv

Ve více než stovce zemí světa se slaví dne 23. dubna Světový den knihy a autorských práv. Tento den se začal slavit před 90 lety a je příležitostí k oslavám knih a čtení ve všech možných formách. Na celém světě se konají zajímavé aktivity založené na partnerství nakladatelů, knihkupců a dalších organizací, kteří společně pracují na podpoře knih a čtení.

UNESCO vybralo tento termín, protože je to také datum narození nebo úmrtí slavných spisovatelů – Cervantese, Shakespeara, De La Vegy, Nabokova, Druona, Laxnesse, Valleja a dalších. Zvláště mladí lidé by si měli připomínat jména těchto velikánů světové literatury, kteří obohatili kulturní vývoj lidstva. UNESCO se zaměřuje na podporu čtení, publikování a na ochranu duševního vlastnictví prostřednictvím autorských práv.

Svátek odstartoval v Katalánsku, kde 23. dubna slaví svátek sv. Jiří a ke každé prodané knize zde dostane kupující jako dárek růži. Na den sv. Jiří již od středověku dostávaly ženy v Katalánsku od svých milenců růže a od roku 1925 nahradily růže knihy. Tento den se v Katalánsku prodá téměř poloviny ročního prodeje knih a rozdá se na 4 miliony růží. Tato akce na podporu čtení závisí především na podpoře autorů, vydavatelů, učitelů, knihovníků, veřejných i soukromých institucí, nevládních organizací a hromadných sdělovacích prostředků. Mnoho akcí na celém světě zdůrazňuje globální spolupráci a přátelství mezi zeměmi, organizují se veřejná čtení, vyhlašují se vítězi literárních soutěží a akce na podporu znalostí právních předpisů o autorských právech a střežení duševního vlastnictví. (www.skipcr.cz).

Přihlaste se v předvečer tohoto svátku, t.j. v pátek 22. 4. 2011 do naší knihovny!
Jednotný poplatek za první registrační období (1 rok) činí pouze v tento den 50 Kč.
Prvních dvacet přihlášených obdrží další dárky.
Sponzor dne: FAA Květinová síň Athéna, Masarykovo nám., Vyškov.