Nová výstava: Karel Vlček, SVĚTLO – fotografie (nejen) z atelieru

Zveme vás na novou výstavu v rámci cyklu Knihovna fotografii – fotografie knihovně. Až do 30. června 2016 si v prostorách knihovny můžete prohlédnout díla Karla Vlčka.

Karel Vlček ( * 1981)
fotograf | grafik | foto-učitel

Focení musí bavit – fotka musí jít od srdce!
(Ostatně jako všechno, co člověk dělá.)

Fotoaparát se mi do rukou dostal, snad co jsem se udržel na nohou – díky, tati! Fotky mě provází celý život. S příchodem digitální techniky o to víc – až se mi stala fotografie profesí – a v profesi si opět hledám prima koníčka. Za to, co všechno jsem mohl díky focení poznat a prožít, musím poděkovat hlavně rodině, která mě vždy velmi podporovala.

dF KLUB – klub (nejen) digitální fotografie (www.dfklub.cz) – snad už 15 let jsem členem. Kolegové, kolegyně, kamarádky a kamarádi (a kamarádi kamarádů a kamarádky kamarádek), které jsem tam poznal, na mě měli určitě velký vliv. Tam jsme se seznamovali s novinkami a technologiemi, dříve vzácnými a nedostupnými. Tam jsme vedli mnohdy velmi emotivní debaty, a to nejen o formě a obsahu. Díky vám!

Během své fotografické praxe jsem pracoval i jako fotoreportér a odborný redaktor fotografických knih. Společně s kolegy provozujeme fotografické studio v Brně (taky už moc let). Věnuji se i grafice a tiskovým technologiím. Ač jsem byl v začátcích ostýchavý, tak mám rád práci s lidmi – ať už jsou to modelky, svatby nebo rodiny s dětmi. Technicky náročnější focení produktové a reklamní fotografie mě vždy motivuje. A koníčkem mi je stále to, kde jsem s focením začínal – fotografie sportu (auto-moto sport a letectví), divadlo a koncerty. Znalosti a zkušenosti, které jsem stačil nasbírat, nyní šestým rokem předávám dál na fotografických kurzech a workshopech.

SVĚTLO – fotografie (nejen) z atelieru

Výstava, kterou jsem si pro Vás připravil, je výběr z fotek cca za poslední tři roky. Takže se vlastně jedná o poměrně aktuální věci. Zcela určitě na ně sedí označení „pelmel“. Anry Lukáč (kurátor fotografických výstav v KKD, pozn. adl.), který mi pomáhal s organizací, je takto označil. A já s ním souhlasím.

Je to moje třetí samostatná výstava (účasti na klubových a společných výstavách neeviduji). A výstavu jsem si také dal jako dárek k polokulatým narozeninám, které v jejím průběhu mám.

Připravil jsem zde pro vás fotografie, které jsou mi blízké, které mě oslovují a ze kterých mám radost, že se povedly. Všehochuť je dána i tím, že nechci zabřednout v jedné-dvou fotografických technikách. Snažím se stále vyvíjet a hledat inspiraci. No a hlavně bych vás zúžením výběru na jeden-dva styly připravil o ty ostatní.

Světlo a práce s ním je mi velmi blízká a také je to snad jediný spojující prvek celé kolekce – proto jsem název zvolil bez většího váhání. A vlastně bez světla by ani nemohlo být fotografie…

Roztříštěnost tohoto výběru jsem se snažil tlumit spojováním fotek do dvojic/trojic, které k sobě mají blízko nebo které se doplňují. Fotografie jsou také ponechány bez názvu. Pro některé pojmenování mám, ale často jen osobní nebo obecné.

Budu raději pokud, vás fotky samy osloví, aniž byste hledali soulad obsahu s názvem.
Budu raději pokud, v nich najdete nějaký nápad, osobní vzpomínku (snad i příběh).
Budu raději pokud, si je pojmenujete sami pro sebe (a klidně mi i nějaké názvy napište).

Snad jedinou věc bych nerad – aby vás fotky nudily. Pokud se vám budou některé líbit, pokud vás zaujmou, tak paráda. Pokud se vám nebudou líbit (a třeba vás některé budou i popuzovat), tak to taky beru. Každopádně vám děkuji za čas, který fotkám věnujete.

A v závěru rád poděkuji všem, kteří se na vzniku zde vystavených fotek podíleli. Hluboká poklona modelkám/slečnám a ženám, které se mnou mají při focení trpělivost, které snáší mé pokyny a připomínky. Velkou zásluhu na fotkách má i návrhářka Jindra Rychlá a tanečnice/tanečníci, které si na mě vždy přichystá. Dále díky všem, kdo pomáhal s výběrem, tiskem a instalací. Poslední a hlavní dík patří knihovně, která mi pro výstavu poskytla krásný prostor a čas.

20160401_vystava_foto_vlcekm

Text a pozvánka: Karel Vlček