Nová Knihobudka ve Vyškově – Aktualizováno

Knihobudka ve vyškovském Aquaparku už slouží! Foto pod článkem.

Pojem KnihoBudka se v České republice poprvé objevil v roce 2013. Projekt, který vznikl za podpory programu Think Big, byl inspirován známými červenými telefonními budkami ve Velké Británii, které již dosloužily a lidé si je předělali na veřejná místa pro výměnu a půjčování knih.

Knihobudky však nevznikají pouze z telefonních budek. V tomtéž roce vznikl podobný projekt s názvem Miniknihovna a o rok později projekt Kniha do vlaku. Tyto „půjčovny“ mají formu ptačích budek, poličky, lednice nebo skříňky umístěné na ulici, ve vnitřních traktech budov, v kavárnách nebo na vlakovém nádraží.

Všechny tři projekty nabízejí službu bezplatného, volného půjčování knih, fungujícího na principu „půjč a vrať“, tj. na základě dobré vůle. Půjčování knih se nikam nezapisuje, nikde se neregistrujete. Samozřejmě autory projektů i čtenáře potěšíte tím, když do Knihobudky/Miniknihovny  čas od času také nějakou knihu přinesete.

Knihovna Karla Dvořáčka instalovala svou první „knihobudku“ právě před rokem v nově zrekonstruované kavárně Janský na Masarykově náměstí.

Při svých každoročních Knižních bazarech jsme zjistili, že o starší knihy je stále velký zájem. A protože k nám do knihovny čtenáři stále nosí své knihy, které již nechtějí číst, ale je jim líto je vyhodit do sběru, máme jich velkou zásobu. V letošním roce jsme se proto rozhodli umístit ve Vyškově druhou Knihobudku.

Aby naši čtenáři měli dostatek literatury i v období omezeného provozu, umístili jsme druhou Knihobudku do parčíku před knihovnou .

Naše třetí volba padla na vyškovský Aquapark. Jeho vedení nám ochotně vyšlo vstříc, a proto se od 1. července můžete při opalování u zdejšího bazénu začíst např. do humorných povídek Ivana Krause či Geralda Durrella, detektivek, sci-fi příběhů, dívčích románů apod. Samozřejmě budete mít k dispozici také typicky letní čtení – časopisy.

Knihy a časopisy si můžete z Knihobudek zdarma vypůjčit a poté vrátit.  Knihy můžete do Knihobudky také darovat nebo vyměnit. Pokud se vám knížka bude hodně líbit a vy jí nevrátíte, nic se neděje, Knihobudky budeme doplňovat.

Přejeme všem pohodové léto s knihou.

Fotogalerie


Nová Knihobudka ve Vyškově