Noc na Titaniku

Událost se konala 22.4.2022 19:00 - 23:00 ve velkém sále.

Zažijte poslední noc na „nepotopitelné“ lodi. Cena palubního lístku pro děti 40 Kč, pro dospělé 70 Kč. Počet míst omezen! Přihláška a platba vstupného nutné předem v referenčním oddělení (přízemí vpravo) od 1. do 18. 4. 2022. Počet míst omezen!

Letos si připomínáme 110. výročí potopení Titaniku a vy máte jedinečnou příležitost prožít tento okamžik! V pátek 22. dubna 2022 připluje slavný parník do Knihovny Karla Dvořáčka ve Vyškově a z vás se stanou pasažéři nebo členové posádky.

Po slavnostní večeři v první třídě se seznámíte s Thomase Andrewsem, který postavil Olympic a Titanic, a s technickými parametry obou lodí. Pak už přichází ke slovu sám kapitán Smith, s nímž 10. dubna 1912 vyplujeme ze Southamptonu na první plavbu…

Představte si, že jste pasažérem 3. třídy a v šíleném bludišti úzkých chodeb a schodišť doplněných nápisy v nesrozumitelném jazyce musíte najít svou kajutu. Vaším úkolem bude projít celou knihovnu (loď) a objevit vlastní palubní lístek. Úspěch oslavíme správnou zábavou nejchudších pasažérů v rytmu irského tance.

Blíží se půlnoc 14. dubna 1912 a hlídka ve strážním koši vidí ledovec před přídí. Srážce se nedá zabránit. Posádka se snaží zachránit co nejvíc lidí, ale pro třetí třídu je to téměř nereálné. Sami si vyzkoušíte, jak náročné bylo dostat se z podpalubí na člunovou palubu a tam zjistit, že většina člunů už je pryč a ve zbývajících není dostatek míst… Palubní lístek, který držíte v ruce, rozhodne, jestli jste se zachránili nebo ne.

Po zpěvu písně Blíž k Tobě, Bože můj, se Titanic potopí a poslední nadějí pro ty, kteří zůstali ve vodě, je jediný člun, který se vrátí, aby alespoň někoho zachránil… Se svítáním se na obzoru objevuje světlo na stěžni a připlouvá Carpathie, aby vás odvezla od New Yorku.

Během večera si budete moci prohlédnout originální artefakty z vraku Titaniku, talíře z první třídy a také se seznámíte s někým, kdo měl na palubě příbuzného. Čekají na Vás filmové ukázky, fotografie a autentická píseň, která zněla na člunu po potopení lodi.

Každý účastník musí předem nahlásit den a měsíc svého narození, aby bylo možné připravit palubní lístek. S sebou si přinese jídlo (večeře v 1. třídě – například buchty, malé řízečky, pizza, koláčky, tyčinky, zavináče z listového těsta, ovoce, zelenina, džusy, limonády…), baterku a reflexní vestu. Pokud chcete, můžete přijít v dobovém kostýmu, nebo převlečení za námořníka.

Děti od 6 do 12 let v doprovodu rodičů, případně staršího sourozence.