Návrat k sobě - do 8. ledna 2020

Událost se konala 1.11.2019 16:30 - 18:00 ve velkém sále.

Výstavu v prostorách knihovny si můžete prohlédnout od 2. listopadu 2019 do 8. ledna 2020.

Fotogalerie z vernisáže na konci článku.

Výstava textilních obrazů
Jana Dohnalová (*1973)
textilní výtvarnice
https://janadohnalova.blogspot.com 
V případě zájmu o koupi vystaveného obrazu volejte na tel. číslo 607 602 848.

Má cesta k textilnímu výtvarnictví byla dlouhá a křivolaká. Poprvé jsem jakýsi záchvěv touhy k tomuto oboru pocítila ve 14 letech, když jsem si vybírala střední školu a v seznamu jsem objevila obor textilní výtvarnictví. Tuto touhu jsem ale rychle potlačila, protože žákyně s téměř samými jedničkami půjde samozřejmě na gymnázium a pak na vysokou školu. Co by dělala na výtvarné škole, když do teď žádné výtvarné sklony neprojevovala. A tak moje cesta vedla přes gymnázium ke studiu práv a poté k práci ve vystudovaném oboru. 15 let jsem pracovala jako právnička a čím dál více jsem cítila, že jsem na úplně špatném místě. Stále jsem měla potřebu něco tvořit a většinou má činnost měla něco společného s textilem, i když se jednalo jen o drobnosti. Po 15 letech ve mně nastal jakýsi zlom a já jsem pochopila, že z práce musím odejít. Že mě tato činnost ubíjí a že chci být úplně někde jinde. Stále jsem ale ještě nevěděla kde. Pak jsem objevila barvení látek, objevila jsem kouzlo volného quiltování (netušíte-li, o co se jedná, v tomto článku jsem techniku volného quiltování popsala) a i když existuje spousta dalších textilních technik, tyto dvě se staly stěžejní částí mé tvorby.

Těžko se má tvorba někam přiřazuje. Někdo by ji možná měl tendence přiřadit pod stále více se rozšiřující a oblíbenější patchwork, ale z něj si beru jen některé prvky. Obecně lze říci, že se jedná o volnou textilní tvorbu. Převážnou většinu látek si sama barvím různými technikami, mezi které patří například barvení reaktivními barvami, práce s inkoustovými pastelkami, sluneční tisk nebo práce s akvarelovými barvami. Látky poté zdobím právě technikou volného quiltování, dále aplikacemi, malbou, prostřihy a čímkoliv jiným, co mě zrovna napadne a dovede k požadovanému výsledku.

Kromě textilních obrazů, kterým se říká art quilty, se věnuji tvorbě užitkového textilu. Sem patří různé bytové doplňky, jako polštáře, sedáky, běhouny, přehozy, ale také doplňky pro ženy jako kosmetické tašky a taštičky nebo kabelky. Vždy se jedná o originální tvorbu tvořenou na stejných principech, které využívám při tvorbě svých obrazů.

Vedle vlastní tvorby pořádám také kurzy textilních technik, které při své tvorbě používám a dále mám za sebou již tři čísla svého e-časopisu s autorskými návody ke tvoření, který jsem nazvala Janin občasník. Veškerou mou tvorbu najdete na mém blogu.

Do současné doby jsem se několikrát účastnila mezinárodní výstavy Prague Patchwork Meeting, která se koná vždy první víkend v dubnu v Praze a je určena jak pro tvůrce klasického patchworku tak i pro tvůrce moderní textilní tvorby a také několika menších lokálních výstav. Výstava v Knihovně Karla Dvořáčka ve Vyškově je mou první samostatnou výstavou, která je navíc zaměřená výhradně na textilní obrazy.

 

 

 

Fotogalerie


Návrat k sobě - Jana Dohnalová