Na besedy lidé nemohli. Místo toho nabídla vyškovská knihovna knižní streamy

Nucené uzavření Knihovny Karla Dvořáčka ve Vyškově a přísná hygienická opatření mrzela mnohé čtenáře ve městě nejen kvůli jejich oblíbeným knihám, ale také kvůli populárním besedám s autory, které tam často pořádají. Zdeňka Adlerová, která má taková akce v knihovně na starosti, se však rozhodla, že spisovatele dostane ke čtenářům alespoň online.

První stream uspořádali v květnu místo osobní návštěvy autorky knihy „Tisíc východů slunce“ Sabiny Zelené. „Měla za námi přiletět až z Austrálie, ale ze známých důvodů nemohla. Beseda měla velký úspěch, dosud má video 2 800 zhlédnutí,“ uvádí Adlerová.

Zdánlivě nekonečně protahující se protinákazová opatření vyvolala hledání alternativních způsobů, jak podpořit kulturní život ve městě i regionu. Streamy se ukázaly jako vhodný prostředek. „Protože jsme neměli do konce léta v plánu další "živé" besedy, oslovila jsem brněnské nakladatelství MOBA, zda by jejich kmenoví autoři měli zájem o tento typ besed. Vybrali jsme některé z těch, kteří se ozvali, a dvě autorky si vybrali sami naši čtenáři,“ prozrazuje.

Čtenáři, pro které zůstala knihovna uzavřena na neurčito, nabídku kvitovali. Druhé video s blogerkou desetiletí Martou Kučíkovou má dosud tři tisíce zhlédnutí. „Besedu s Annou Strnadovou pak za čtyři týdny zhlédlo patnáct set zájemců. To považujeme za velký úspěch, protože tato regionální autorka ze Šumperska není aktivní na sociálních sítích a v podstatě jsme splnili účel. Dostali jsme do povědomí čtenářů oceňované ale méně známé spisovatele,“ podotýká Adlerová.

S postupným návratem do normálu však mezi lidmi přeci jen převažuje touha fyzicky se dotknout knih a vidět autory na besedách naživo. „Čím více se naše společnost "rozvolňovala" a lidé se vydali na cesty, sledovanost streamů začala klesat. Přesto zaznamenáváme stále vyšší počty než u jiných facebookových statusů,“ připouští.

Do konce prázdnin máme v plánu ještě dvě besedy, a to se čtenářkami vyžádanou autorkou románů pro ženy Alenou Jakoubkovou a méně známým autorem nakladatelství MOBA Zdeňkem Grmolcem, který se ve svých knihách věnuje nejen české historii. „Doufáme, že od září budeme moci opět pořádat besedy, kulturní i vzdělávací pořady v našem společenském sále. V Kalendáři akcí jich máme skutečně mnoho, takže již on-line streamy neplánujeme. Přesto jsme za tuto zkušenost vděčni a v budoucnu nás už žádná karanténa nezaskočí,“ dodává Adlerová.

Autor: Jakub Dostál, Vyškovský deník

Záznamy streamovaných besed jsou uloženy zde.