Michal Hvorecký: beseda s populárním slovenským spisovatelem

Událost se konala 1.10.2019 16:30 - 18:00 ve velkém sále.

V letošním roce slaví knihovny v celé republice 100 let od vydání prvního knihovního zákona, který umožnil jejich, ve světě nevídaný, rozvoj.

Knihovna Karla Dvořáčka připravila ve spolupráci se spolkem Klub přátel KKD a za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Města Vyškov k tomuto významnému výročí několik akcí, na které pozvala významné hosty.

První knihovní zákon, vydaný v roce 1919, platil v době svého vzniku, a dlouhá desetiletí poté, pro oba naše národy. Po rozdělení Československa v roce 1993 povědomí Čechů o slovenském slovesném umění slábne. Proto jsme se rozhodli přiblížit našim návštěvníkům také slovenskou literaturu a kulturu.

Literárním hostem bude v úterý 1. října 2019 slovenský populární spisovatel a překladatel Michal Hvorecký (1976).

Vystudoval estetiku na Univerzitě Konštantína Filozofa v Nitře a v roce 2004 absolvoval semestr kreativního psaní na Univerzitě v Iowa City v USA. Dlouho působil na volné noze a prošel řadou profesí. Pracoval kromě jiného i dva roky na výletní lodi na Dunaji (zkušenost zužitkoval při psaní románu Dunaj v Amerike). V letech 2000-2003 spoluorganizoval v Bratislavě hudební festival Wilsonic. Od roku 2014 pracuje v bratislavském Goetheho institutu.

Ve vyškovské knihovně si můžete vypůjčit pět jeho knih přeložených do českého jazyka.

Vítejte ve strhujícím, zábavném a temném světě, ve kterém se cosi zásadního změnilo. Kdysi psával dějiny vítěz. Nyní je píše ten, kdo chce zvítězit. Guru propagandy poskytne našemu mladému hrdinovi životní šanci. Ten přijme lákavou nabídku a stane se placeným internetovým trolem. Velmi rychle ale zjistí, že ve válce o příběh není vítězů. Pachtí se v továrně na hlavní zprávy a tvoří nové mapy světa. Snil o rychlých penězích, teď mu ale hrozí, že ztratí lásku, tvář i vlastní jméno. Krátký román o dlouhé cestě do halucinačního světa za zrcadlem.

Roku 1923 dojde v židovské čtvrti Wilsonov ke čtyřem brutálním vraždám. Bezradná policie na pomoc povolá newyorského detektiva Aarona Fooda. Američan neobvyklými a mimořádně drsnými metodami vyšetřuje okultní zločiny ve velkoměstě, jehož historie je úplně jiná, než si myslíte. Na tento gotický horor ze střední Evropy nezapomenete! Novela připomene zapomenutou kapitolu dějin města, ve kterém před sto lety vedle sebe žili Němci, Maďaři, Židé a menšina Slováků. Roku 1918 obyvatelé netoužili stát se součástí Československa. Představitelé nakonec vyhlásili vznik nezávislého města a jeho název odvodili od propagátora této myšlenky, amerického prezidenta Woodrowa Wilsona. Kniha obsahuje další tři tajemné příběhy o Bratislavě, lásce, umění a smrti, které česky vycházejí poprvé. Příběh zfilmoval režisér Tomáš Mašín (Tři sezóny v pekle) v česko-slovenské koprodukci.

První láska, věčná řeka a poslední plavba. Martin a Mona se jako děti poznali v Bratislavě a jejich životy spojila řeka. Už jako dospělí se po letech znovu potkají na luxusní lodi plné Američanů, která se plaví z Regensburgu do delty Dunaje v Rumunsku. Dvacet dnů a téměř tři tisíce kilometrů, mladý muž a jeho osudová žena versus sto dvacet starých lidí. Dobrodružný cestopis, parodie masové turistiky a hlavně příběh o lásce, která stála na vodě.

Román o měkkých věcech v tvrdém světě. Fotograf Irvin odjede, aby se zbavil nezvyklé závislosti na internetové pornografii, která mu zruinovala život. V německém velkoměstě se v úplné tmě sblíží se svojí femme fatale, a naskytne se mu příležitost, která přichází jen jednou za život. Silný příběh o tom, jak přežít, když je všechno nemocné, špatné a na něčem závislé. Šokující a zábavný, erotický i ironický román.

Pět příběhů, které mají někdy podobu science fiction, jindy cyberpunku či postmoderní fantastiky, ale vždy se odehrávají v současném světě a komentují konzumní styl života. Hvorecký suverénně pojmenovává to, co zůstává běžně skryto, pracuje s hyperbolou, dovádí jevy ad absurdum, doříkává tam, kde ostatní jen naznačují. Nekritizuje náš konzumní svět, spíše lapidárně, nevzrušeně konstatuje, jenže tak, že neklid, rozpory a pochybnosti jeho hrdinů přecházejí na čtenáře.