Mezinárodní den kávy

Událost se konala 30.9.2022 9:30 - 17:30 v T-klubu.

Káva. Nápoj, bez něhož si řada z nás nedokáže představit ráno, setkání s rodinou či přáteli, čas s knihou. Přestože se bez ní můžeme velice snadno obejít, vzdát se kávy nedokážeme. Znamená pro nás chvilku klidu a potěšení, za níž jsme ochotni utratit opravdu velkou sumu peněz.

Přesné datum vzniku Mezinárodního dne kávy (MDK) není známé, jeho kořeny však sahají do roku 1983, kdy se z popudu Všejaponského sdružení kávy konala první akce věnovaná oslavě jejího pití. K oficiálnímu vyhlášení MDK došlo až o řadu let později v Miláně u příležitosti světové výstavy Expo 2015 a zasadila se o něj Mezinárodní organizace pro kávu (International Coffee Organization, ICO). Cílem akce není jen oslava výborné chuti nápoje a kultury s ním spojené, ale i snaha připomenout si úsilí pěstitelů kávy, jejich ne vždy adekvátní pracovní podmínky a finanční ohodnocení.

Mekkou českého kavárenství a kávy se během posledních několika let stalo Brno. Přesvědčit se o tom můžete během Týdne kávy se symbolickým začátkem 1. října. Jeho pravidelnou součástí jsou i trhy kávy. Kávové festivaly však lze v tomto termínu navštívit i v Praze či ve Zlíně.

A jak svátek kávy oslavit? Neváhejte pozvat kamaráda, rodinu na kávu, upéct zákusek nebo se naučit nový způsob přípravy kávy. Zkuste ochutnat jinou značku, více či méně praženou kávu, než jakou pijete obvykle. Podpořte místní pražírnu, navštivte Trhy kávy v Brně, přihlaste se na baristický kurz… Nebo se zapojíte do naší oslavy. Možností je celá řada.

Mgr. et Mgr. Ivana Šrámková

V knihovně najdete také knihy o kávě a kavárnách - odborné i beletrii.