E. T. Seton – vlk, který změnil Ameriku

Téměř tři desítky zájemců přivedla v úterý 19. února 2013 do knihovny touha připomenout si již více než sto let oblíbeného spisovatele. Název E. T. Seton – vlk, který změnil Ameriku, v sobě skrývá jednak narážku na jeho jméno – známé především mezi skauty a woodcraftery – Černý vlk, jednak asociaci na americký film Lobo – vlk, který změnil Ameriku, promítaný v nočních či brzkých ranních hodinách na ČT2.

Komponovanému pořadu dominovaly čtyři části četby (J. Wolfová) z povídky Lobo, král Currumpawy, která přinesla Setonovi světovou slávu. Právě ta proměnila mínění nejen Američanů na vlky jako zlověstné netvory. Mezi úryvky zazněly písně inspirované kanadskými prériemi (J. Špidla) další vstupy, z knih věnovaných jednomu ze zakladatelů celosvětové skautské organizace nebo woodcrafterského hnutí, vzpomínky z jeho biografie (A. Novák). Vše propojoval komentář autora pořadu (V. Raška), alespoň trochu nastiňující mimořádný ohlas, kterému se tento spisovatel těší v našich zemích.

Návštěvníci měli možnost zhlédnout výstavku všech hlavních děl tohoto přírodovědce a velkého vypravěče, vydaných během posledního století v českých nakladatelstvích – takový komplet nám může mnoho, a to i větších evropských literatur jen tiše závidět. Součástí tohoto podvečera bylo první uvedení kompletní bibliografie Ernesta Thompsona Setona a současně i více než čtyř set stránkového svazku E. T. Seton-Černý vlk a jeho stopa v českých zemích (vydala pro potřebu svých čtenářů či studentů KKD).

Fotogalerie