Literárně-kulturní procházka Vyškovem

Na  úterý 2. října  2012 jsme v rámci Týdne knihoven 2012 připravili Literárně-kulturní procházku Vyškovem.

Odpoledne  se u budovy knihovny sešla skupina asi 20 zájemců. Pod vedením ředitele KKD dr. Vladislava Rašky jsme se přesunuli nejprve k zámku, potom přes ulici Dobrovského na Masarykovo náměstí a dále trasa vedla přes Sušilovu ulici a náměstí Obránců míru a pokračovala ulicí Havlíčkovou a 9. května zpět ke knihovně.

V průběhu vycházky jsme se zastavili  u několika domů spojených s zajímavými osobnostmi anebo událostmi z kulturní historie Vyškova. Tak se účastníci mohli například dovědět o tom, že na zámku se narodil starosta Vídně Andreas Zelinka a průkopník fotografie v českých zemích Ignác Florus  Stašek, v Sušilově ulici se nachází rodný dům malířky Heleny Bochořákové-Dittrichové  a dům, kde žil malíř Svatopluk Souček,  nebo že v Besedním domě strávil dětství herec a mim Boris Hybner.

Kromě významných osobností došlo i na místa, kde působily kulturní a vzdělávací spolky jako například hostinec U  Zlatého orla – Starý spolkový dům (dnes Turistické informační centrum), hostinec U Zlatého lva (Cukrárna Jánský) nebo hostinec U Zlaté Prahy (lékárna). Přínosná byla i přítomnost pana Miloše Nevřaly, znalce starého Vyškova, který některé informace upřesňoval nebo opravoval.  Dvouhodinová výprava  skončila  v půl sedmé před setmělou knihovnou.

Fotogalerie


Literárně-kulturní procházka Vyškovem