Léto je daleko, ale pomáhat můžeme i teď, protože: Vyškov naplní kufříky!

Život v kufříku - Každé dítě má právo na svůj příběh

Až 500 novorozenců ročně je v ČR matkami po porodu odloženo či matkám z různých důvodů odebráno. Tyto děti povětšinou čeká spletitá cesta mezi přechodnými pěstouny, dětskými centry a nakonec, při pohádkovém konci, cesta končí příchodem děťátka do láskyplné rodiny.

Čas, který miminko tráví v přechodné péči, může být ale dlouhý. A dny běží, dítě roste a přijde školní věk, kdy se začne ptát: Kdo jsem? Odkud jsem přišlo, Kde je má první fotografie? Jak jsem vypadalo, když jsem se narodilo a kde to bylo? Jaký to byl den, když jsem se přišlo na svět? Otázek jsou desítky, ale kdo dítěti všechny okolnosti okolo jeho příchodu na svět povypráví?

Projekt Život v kufříku Nadačního fondu La Vida Loca je tu, aby těmto dětem pomohl najít svůj životní příběh pěkně od samého začátku. Každé dítě má nárok na přesné informace o své minulosti a rodině. Toto právo vnímají děti žijící v bezpečí vlastních rodin jako samozřejmé, svou minulost znají a události minulé si mohou vysvětlovat s ohledem na přítomnost. Děti odloučené od svých biologických rodin tuto příležitost často nemají, mohly zažít změnu rodiny, sociálních pracovníků, domova i okolí. Jejich minulost může být ztracena a zapomenuta.  Pro takové děti se může stát citový a sociální vývoj přinejmenším obtížný, což může mít negativní vliv na vytváření jejich identity.

V kufříku děti mají první botičky, první obleček, první hračku, kojeneckou láhev a dudlík, osobní drobnosti miminka.

Kniha života obsahuje první fotografii miminka, otisk ručičky a nožičky, váhu a délku miminka, barvu očí, osobní přání do života od sestřiček, které se o miminko staraly, fotografii sestřiček, fotografii porodnice aj.

Kufřík s sebou nese poselství: Jsi pro nás důležitý, máme tě rádi, jdi svou cestou a napiš si svůj šťastný životní příběh. Pomůžeme ti.

Chcete také pomoci? Umíte plést, háčkovat či šít? Dokážete vyrobit hračku, svetřík, čepičku pro miminko? Nejste zruční, ale můžete darovat přízi nebo látku? Zapojte se do naší výzvy "Vyškov naplní kufříky"!

Své výrobky, přízi, látky ap. odevzdávejte v Knihovně Karla Dvořáčka do 30. března 2019. Vše zašleme Nadačnímu fondu. Finanční prostředky nepřijímáme.

Seznam vhodných přízí v návodu na výrobu chobotniček, které naše dobrovolnice vyráběli v loňském roce.

Více informací na:

Fotogalerie


Život v kufříku