Křest knihy Josefa Dvořáka Putování okolo Annapuren

20150309_krest_annapurny_adl_01V pondělí 9. března 2015 jsme v Knihovně Karla Dvořáčka ve Vyškově slavnostně pokřtili knihu regionálního autora Josefa Dvořáka Putování okolo Annapuren. Na první pohled – název a obálka knihy – by se mohlo zdát, že do literárního světa přibyl další z dlouhé řady každoročně vydávaných cestopisů. Opak je však pravdou. Tato kniha má nečekaný hluboký lidský přesah.

Josef Dvořák, vyškovský hasič, nikdy neměl spisovatelské ambice. K tomu, že vlastním nákladem vydal knihu, která byla i bez oficiální distribuce brzy vyprodána, ho přiměly nedávné události. Jeho přítelkyně Zdenička onemocněla rakovinou. Rozhodla se s touto nemocí nebojovat, ale naučit se s ní žít, podrobit ji, a snad i sebe samu, nikoli smrtelným, ale životním zkouškám. Proto se jednoho dne rozhodla vydat na známý trek kolem Annapuren.

Vyprávění líčí průběh Zdeniččiny nemoci, plánování výpravy i putování samé a dočtete se v něm i mnoho zajímavostí o Nepálu a jeho obyvatelích.

Kmotrou knihy byla paní Jana Uhlová, k níž se před dvěma lety dostal autorův krátký článek o výpravě. Líbil se jí natolik, že vyzvala Josefa Dvořáka k napsání knihy. A tak vznikla krásná publikace s barevnými fotografiemi a silným příběhem, v jehož doslovu na obálce se můžete dočíst:

„Po přečtení tohoto příběhu jsem si uvědomila, že se nejedná pouze o čtivě sepsaný cestopis, ale především o příběh silné lidské vůle a optimistického přístupu k životu. Ten měla paní Zdeňka po celou dobu léčby – a to nejen když se dařilo, ale i když se nevedlo dobře…

…Nesmírně náročné putování naštěstí dobře dopadlo a paní Zdeňka si i přes závažnost své nemoci vyplnila svůj sen. A tak na tomto příkladu odvahy a odhodlání lze všem ostatním pacientům, kteří trpí onkologickým onemocněním, ukázat, že se nesmějí vzdávat svých snů. Jejich splnění je totiž určitě posune dál a mohou si potom v životě klást další cíle.

Zdeničce, ale i všem nemocným i zdravým čtenářům této knihy přeji co nejvíce splněných životních přání.“

MUDr. Dagmar Macková, CSc., Masarykův onkologický ústav Brno

Slavnostní podvečer obohatila hrou na klavír MgA. Iva Bartošová, pedagožka Základní umělecké školy ve Vyškově.

Popřejme knize spoustu čtenářů, Zdeničce mnoho dalších kilometrů a autorovi chuť do napsání druhé knihy.

Foto: Jitka Wohlgemuthová, Vyškovský zpravodaj, sl. Uhlová a Zdeňka Adlerová

 

 

Fotogalerie


Křest knihy Putování okolo Annapuren