Křest knihy Dagmar Stryjové Mistr kruhů

V úterý 13. září 2016 jsme v Knihovně Karla  Dvořáčka ve Vyškově slavnostně pokřtili knihu regionální autorky Dagmar Stryjové Mistr kruhů. Kmotrem knihy byl ředitel knihovny dr. Vladislav Raška. Pořad hudbou doprovodila Mgr. Sylva Cidlinská.

„Pro mě je naším největším sportovcem historie sokolský gymnasta Alois Hudec. To, jak vyhrál na kruzích na olympiádě v Berlíně, nic nepředčí,“ řekla před časem Věra Čáslavská. Od Hudcova velkého olympijského triumfu letos uplynulo osmdesát let. Dagmar Stryjová ve své knize ovšem podrobně vypráví celý životní příběh předposledního z devíti dětí rodiny tkalce z malého městysu Račice nedaleko Vyškova na Moravě.

A tak se v knize dočtete třeba o velkém vlivu nejstaršího bratra Antonína, o jeho přísnosti, která formovala sebekázeň a disciplínu o šestnáct let mladšího Lojzy. Jsou v ní popsána nemalá zranění, jejichž následky s vypětím veškeré vůle překonával Alois Hudec před ziskem titulu mistra světa ve víceboji 1931 a při světovém šampionátu v Budapešti o tři roky později. Můžete třeba také s překvapením zjistit, že za svůj titul mistra světa ve víceboji v Paříži zlatou medaili nikdy nedostal.

Zdroj textu Literární noviny, kde si můžete přečíst také ukázku z knihy.

Videovyprávění Dagmar Stryjové můžete zhlédnout na stránce projektu Příběhy 20. století.

Fotografie Ing. Bronislav Zeman

 

Fotogalerie


Křest knihy Dagmar Stryjové Mistr kruhů