Komořany mají novou knihovnu

Ale jakou! Vyrazilo mně to doslova dech, když jsem při červnovém rozvozu knih zavítal na Obecní úřad v Komořanech. Bývalou klasicistní faru z počátku 19. století koupila obec v roce 2003. Pak nastala její rekonstrukce, ta zahrnula i blízký farní kostel s nepřehlédnutelnými gotickými fragmenty.

Zasvětila jsem tomu šest let života, utrousila jakoby mimochodem paní starostka Marie Šimáčková.

V přízemí jsou kanceláře obecního úřadu, zatímco první patro vonící ještě novotou je částečně osídleno právě nastěhovanou obecní knihovnou. K využití je připravena i nádherně opravená půda, v níž bude malé muzeum obce. Investorem oprav byla obec za menší finanční podpory státu. Práce provedla renomovaná brněnská firma zaměřující se především na opravy památek. A to je znát na každém kroku.

Co mohlo být zachováno, zůstalo. Původní dřevěné schody a prkennou podlahu s nenapodobitelnou patinou času nemůžete přehlédnout. Nezměněna zůstala samozřejmě celá dispozice stavby včetně různých nik, kachlových kamen či štuků. Mně pochopitelně nejvíce nadchly místnosti knihovny vybavené novým nábytkem včetně stanic veřejného internetu. Co bych vám tu dlouze vyprávěl, prohlédněte si fotografie, které jsem během prohlídky svým mobilem „napráskal“.

Nechť je toto dílo a práce zdejších lidí inspirací i pro ostatní obce! Vždy mě potěší, ty nádherné proměny většiny vesnic během posledních dvou desetiletí, a to nejen na našem okrese.

Dr. Vladislav Raška

  

Fotogalerie


Nová knihovna v Komořanech