Knihovny jako zahrady

Celý svět se nyní potýká s pandemií nemoci COVID-19. Miliony lidí jsou uzavřeny v karanténě ve svých domech, bytech, pokojích. Někteří zcela bez možnosti jít na procházku do svého oblíbeného parku.

Nejen naše, ale i knihovny v ostatních zemích jsou pro veřejnost uzavřeny. Zásoby vypůjčených knih čtenářům docházejí a nezbývá, než obrátit pozornost ke knihovničkám domácím.

Když tu nizozemského umělce a knihovníka napadlo spojit tyto oblasti - zahrady a knihy - v jeden projekt.

Originál jeho výzvy v angličtině a linky na nahrávání a zasílání najdete na stránce Libraries as gardens.

 

Zde Vám přinášíme český překlad:

Knihovna zahradou – zahrada knihovnou

Když máte zahradu a knihovnu, máte všechno, řekl kdysi Cicero. A i když jsou veřejné knihovny už několik týdnů/měsíců zavřené a pohyb ve veřejných parcích a zahradách omezen, spousta z nás objevuje dávno zapomenuté poklady v domácích knihovnách a sní o oblíbených místech v přírodě.

A toho chce právě využít nizozemský umělec a knihovník Geert Vermeire, který zve čtenáře a čtenářky po celém světě do další fáze jeho projektu „Knihovny jako zahrady“. V něm globálně mapuje situaci 'před a po' koronaviru skrze příběhy lidí vyprávěných v domácích knihovnách a sdílením zážitků z parků a okrasných zahrad, které navštívili před karanténou. Jako rozšířená realita po skončení globálního nouzového stavu tyto nahrávky poslouží jako audio průvodci pro tato veřejná místa.

K účasti stačí dvě nahrávky a jedna fotografie. V první nahrávce (max 3 minuty) popište svoji oblíbenou zahradu či park, v druhé pak nahrajte 1 minutu ticha ve vaší domácí knihovně či oblíbeném místě na čtení, a přidejte dvě minuty čtení z jakékoliv knížky. Poté vyberte fotografii vaší knihovny.

K nahrávání nepotřebujete speciální software, vše můžete udělat přímo na umělcově stránce (v angličtině): https://supercluster.eu/projects/librariesasgarden/. Nahrávat můžete zde: https://online-voice-recorder.com/ nebo také poslat na e-mail projektu librariesasgardens(zavináč)gmail.com. 

Dnes se mi podařilo nahrát a odeslat svůj příspěvek:

Vzpomínka na zahradu:


Ticho a čtení úryvku z knihy


Fotografie vlastní knihovny

Příspěvky Zdeňka Adlerová, budete-li potřebovat poradit, pomoci s nahráváním příspěvku, pište do zpráv na www.facebook.com/KnihovnaVyskov nebo na e-mail adlerova@kkdvyskov.cz
Překlad Barbora Adlerová