Knihovny Drnovice a Nemojany získaly titul KOMUNITNÍ KNIHOVNA JIHOMORAVSKÉHO KRAJE 2020

V pátek 14. května 2021 proběhlo na Krajském úřadě JMK slavnostní předávání cen Nejlepší komunitní knihovna Jihomoravského kraje. Ocenění se uděluje v pěti kategoriích podle velikosti obce.

Z regionu Vyškov získaly titul Komunitní knihovna Jihomoravského kraje v kategorii obcí do 1000 obyvatel knihovna Nemojany a v kategorii do 3000 obyvatel knihovna v Drnovicích. Za účasti ředitele Moravské zemské knihovny Tomáše Kubíčka převzaly knihovnice ocenění od hejtmana Jana Grolicha.

Obě knihovny své ocenění obdržely za významnou roli, kterou v obci v oblasti kulturního života zastávají jak pro dětské, tak pro dospělé uživatele knihovny.

V dalších kategoriích v obcích do 500 obyvatel zvítězila knihovna Litobratřice, v kategorii do 5000 obyvatel to byla knihovna Rájec-Jestřebí a nad 5000 obyvatel vyhrála a také se stala celkovým vítězem a „Top knihovnou“ pobočka Knihovny Jiřího Mahena v Medlánkách.

Cílem ocenění je motivovat a podpořit zejména menší knihovny k proměně v komunitní centra, která podporují setkávání lidí v místě, vzájemnému poznávání a vytváření nových vztahů. Aktivity v knihovnách podporují vzdělávání a kulturní vyžití, mezigenerační setkávání návštěvníků knihovny.

Ocenění měla být předána v listopadu roku 2020, ale kvůli pandemické situaci se uskutečnilo až nyní.

Jaroslava Barová
zástupkyně ředitele
Knihovna Karla Dvořáčka
Nádražní 4, Vyškov
barova@kkdvyskov.cz