KnihomolCon 2023 je za námi, ať žije KnihomolCon 2024

V pátek 3. 2. 2023 se v prostorách dětského oddělení a T-Klubu Knihovny Karla Dvořáčka uskutečnil již 4. ročník festivalu KnihomolCon. V průběhu celého dne se návštěvníci mohli bavit na řadě tvůrčích workshopů a besed, vytvořit si placku podle vlastního námětu či zapojit do soutěží v podobě hádanek a rébusů, knižního kvízu a naší zážitkové únikové hry Na vlnách dat na téma mediální gramotnosti.

V dopolední části programu byly pro zájemce připraveny Blackout Poetry a scrapbooking. Blackout Poetry je technika práce s textem, která si vystačí s jakoukoli tiskovinou, ať už v podobě listu knihy, novinového článku apod., a barevné fixy. Výsledkem je začerněná stránka se zvýrazněnými slovy, která však nemají s původní myšlenkou nic společného. V případě scrapbookingu jde o vytváření originálních alb z fotografií, ústřižků, dekorací, deníků, přáníček nebo dárků. Jedná se o složeninu slov výstřižek, útržek (scrap) a kniha (book).

Při tvorbě není nutné se omezit pouze na scrapbooková alba, většinou se k papírovému nadšení přidává vášeň pro výrobu přání, pozvánek a papírových dekorací. Vzhledem k množství technik se účastníci našeho workshopu zaměřili na scrapbookovou stránku (scrapbookový layout), což je zpracovaná stránka do fotoalba. Jejím základem je jedna nebo více fotografií, které jsou doplněné o různé papíry, ozdoby, nadpis, případně krátké texty nazývané journaling. Hotové album se pak nazývá scrapbook.

Odpoledne se účastníci seznámili s Jarmilou Mlčouškovou a Nikkarinem. Jarmila Mlčoušková je vyškovská rodačka, vystudovala biofyziku a věnuje se výzkumu opravných mechanismů DNA na Masarykově univerzitě. Před vydáním své první knihy s názvem Rogenovo oko psala o plnokrevnících do časopisu Jezdectví a její povídky vyšly v antologiích ze soutěží Tovaryši kalamáře a Žoldnéři fantasie. Na psaní ji dle jejích slova nejvíce baví vymýšlet rozsáhlé světy, magické systémy a všelijakou havěť.

Kreslíř komiksů a ilustrátor Nikkarin pochází z Prostějova a věnuje se především ilustraci pro děti a mládež. Nevyhýbá se ale ani sci-fi a fantasy tématice, velice rád proniká i do dalších žánrů. Mezi jeho díla patří komiksové knihy 130: Odysea, 130: Hodní, zlí a oškliví, Brutto 6: Spellsword Saga VII.

Milovníci vůní si na besedě s Martinou Němcovou povídali o aromaterapii a dozvěděli se, proč s ní začít a jak mohou aromaterapeutické bylinné koncentráty pomoci nejen v časech nemoci, ale i v běžném životě.

Řada návštěvníků vydržela až do úplného konce, bohatší nejen o zážitky, výhry ze soutěží a placky, ale i o podpisy přednášejících. Těší nás, že se letošní KnihomolCon setkal s takovým úspěchem, který nás motivuje v přípravě dalšího ročníku

Realizaci akce finančně podpořily Nadace Tři brány, www.tribrany.cz, a Nadace OSF, www.osf.cz.

Mgr. et Mgr. Ivana Šrámková

Fotogalerie


KnihomolCon 2023