Kde končí svět? V Jihlavě!

Kde končí svět? Tak zní název projektu, který již  poosmé vyhlásil Klub dětských knihoven SKIP. Tématem ročníku 2011/2012 byl Český rok a knihovny do něj mohly přihlásit texty a obrázky, jež by dětem z Malého Himaláje přiblížily život jejich vrstevníků uprostřed Evropy. Každý region dostal „svůj“ měsíc, na jižní Moravu připadl srpen.

Ve vyškovské knihovně se sešlo mnoho zajímavých výtvarných prací od malých i větších čtenářů. Ty nejlepší jsme v dětském oddělení slavnostně vyhlásili 11. dubna 2012, o ceny se ve dvou kategoriích podělili žáci ZUŠ Vyškov a ZŠ Bohdalice. Ve středu 2. května vyrazili čtyři z oceněných účastníků – Tereza Kolečkářová, Nikol Jančová, Marek Kalous a Tina Bebarová – na vyhlášení regionálního kola do Městské knihovny v Jihlavě.

Naši výletníci si spolu s dětmi z Brna, Lysic a Rájce-Jestřebí nejdříve prohlédli tajuplné jihlavské podzemí. Z jeho celkové délky 25 km sice prošli jen malý kousek, přesto se jim podařilo narazit na světélkující chodbu, ducha posledního zdejšího havíře i vchod do „jiné dimenze“. Po návratu na denní světlo je čekala prohlídka knihovny, na níž je osobně přivítala maminka skladatele Gustava Mahlera. Nebylo to setkání náhodné – slavný rodák z Kališť u Humpolce chodil v Jihlavě na gymnázium, které sídlilo ve stejné budově jako nynější knihovna.  Význačnými osobnostmi se to při putování jednotlivými odděleními jen hemžilo – narazit jste mohli na Tomáše Baťu nebo Bedřicha Smetanu … V závěru se vzbudil i skřítek Kniháček. Při slavnostním posezení ve studovně pro mládež si účastníci potrápili hlavy nad zábavným kvízem. A samozřejmě si mohli prohlédnout i poslechnout oceněné práce, které ještě poputují na celostátní kolo do Prahy. Z těch nejlepších příspěvků sestaví organizátoři  knihu pro děti v Malém Himaláji.

Zlatým hřebem programu byla rozhodně návštěva zoologické zahrady. Zahájili jsme ji v environmentálním centru, kde jsme si „naživo“ sáhli na hada – pestře zbarvenou korálovku s poetickým jménem Karel – a na roztomilého osmáka degu. I přes horké počasí jsme si prohlídku výběhů a pavilonů náramně užili. Ve facebookové fotogalerii se můžete přesvědčit, že jihlavská zoo má mnoho zajímavých obyvatel. A to chybí ještě lachtani, panda červená, irbis a další. Chcete-li si vychutnat podobné dobrodružství jako naši čtyři výletníci, nebojte se popřemýšlet „Kde končí svět?“ a zapojit se napřesrok do dalšího ročníku.

Fotogalerie. Autorka Mgr. Sylva Cidlinská